Vlhkost v koupelně
Koupelny jsou pro svou funkci náchylné k vysoké úrovni vlhkosti. Voda hraje klíčovou roli ve všech aktivitách, které zde provádíme – od koupání, přes používání toalety, mytí rukou až po praní prádla.
Více než jinde se zde setkáváme se stále mokrou keramikou, vodou stékající na podlahu a parou z vany, která se usazuje na stěnách a stropu. Ačkoli se můžeme snažit sebevíc, úplně se vlhkosti v koupelně nevyhneme. Je proto důležité chránit tuto místnost před jejími negativními účinky.
Před tím, než na stěnu položíme obklady, je vhodné se ujistit, že vlhkost se do stěn nedostane. K tomu můžeme použít jeden ze tří přípravků na jejich ochranu.
Tekutou fólii můžeme aplikovat na beton, sádrové, cementové a vápenocementové omítky i na sádrokarton. Tato pružná látka je určena k ochraně povrchů dočasně vystavených působení vody. Fólii nanášíme štětcem nebo válečkem ve dvou na sebe kolmých vrstvách. Tím zachytíme drobné nedostatky podkladu a z vnější strany jej zpevníme. Pamatujme na to, že fólií by měly být pokryty i stěny, které budou natřeny, jinak by se barva mohla po krátké době odloupnout.
Hydroizolační malta je vhodná pro jakýkoli typ podkladu, s výjimkou smíšeného zdiva. Je ideální pro místnosti s vysokým stupněm vlhkosti, na trvale mokré povrchy a vodní plochy. Vyrábí se na cementové bázi a před pokládkou se smíchá s vodou.
Těsnící hmota je polotekutá směs na bázi syntetických pryskyřic a cementu. Svým účinkem se velmi podobá tekuté fólii. Chrání povrch před vlhkostí a také před chemickými látkami, jako jsou kyseliny, zásady, sůl, vápno a roztoky chlóru. Aplikuje se stejným způsobem jako tekutá fólie, ale izolace proti vlhkosti musí být zesílena rohožemi ze skleněných vláken a hydroizolačními páskami.
Aplikaci hydroizolace by měl předcházet nátěr základním nátěrem, který povrch dále zpevní a ochrání před vlhkostí. Při výběru obkladů a dlažeb do koupelny byste měli věnovat pozornost jejich součiniteli nasákavosti. Nejlepší volbou jsou obklady a dlažby se součinitelem nasákavosti nižším než 3 %.