Obsah
Atraktivní, odolné a barevně laděné ručníky jsou skutečným klenotem koupelny. Nákup kvalitních ručníků ovšem může představovat nemalou investici, a proto je třeba pečlivě se o ně starat, abychom si mohli co nejdéle užívat jejich vlastnosti a estetický vzhled.
Chceme-li, aby nám ručníky dlouho a kvalitně sloužily, je potřeba dodržovat několik jednoduchých doporučení. Díky tomu si ručníky zachovají svoji barvu, optimálně vstřebávají vlhkost a mají svěží vůni. Právě praní, sušení a používání ručníků jsou klíčovými faktory, které určují jejich životnost.
Praní ručníků
Klíčovým krokem k dlouhodobému zachování ručníků je jejich správné praní. Při nákupu nového ručníku je nezbytné jej před prvním použitím vyprat. Důvodem je, že nový, nevypraný ručník nebude efektivně absorbovat vlhkost z naší pleti.
Navíc praní ručníků nám umožní odstranit chemické látky, které byly použity při výrobě, a zbavit se veškerých nečistot, které se na ně mohly usadit během přepravy nebo prodeje. Jak tedy ručníky správně prát? Nejdůležitější je dodržovat pokyny výrobce, které naleznete na etiketě zboží.
První praní ručníků
Nové ručníky je nutné řádně připravit pro další použití. První praní nám umožní odstranit přebytečné barvivo a chemické látky, které byly použity během přepravy. Ale to není vše. Řádná příprava ručníků pro další použití zlepšuje jejich savost a zároveň pomáhá udržet barvy dlouhodobě živé.
Je vhodné ručníky před prvním praním namočit do studené vody alespoň na 24 hodin. To nám umožní rozpustit přebytečné barvivo a chemické látky. Díky tomu se vlákna ručníků načechrají a zvyšuje se tak savost ručníků. Přidání malého množství octa do vody pomáhá udržet barvy dlouhodobě živé.
Ručníky – jak je prát?
Ručníky by se měly prát samostatně a nikdy je nemíchejte s jinými oděvy nebo prádlem. Tím si ručníky zachovají déle svoji nadýchanost. Navíc je normální, že ručníky během prvních praní ztrácejí drobné chloupky. Pokud je perete společně s jinými kusy prádla, mohou se tato vlákna na nich usadit a oblečení pak vypadá neesteticky.
Praní v pračce
Je důležité nepřetěžovat bubínek pračky, aby měl prací prostředek a voda lepší přístup k ručníkům. Prádlo by mělo být rozděleno na světlé ručníky – bílé, ecru, béžové – a barevné ručníky, aby světlé ručníky nezešedly nebo nebyly zbarveny od barevných. Je také vhodné nastavit šetrný program praní, který zabrání pomačkání.
Při jaké teplotě by se měly ručníky prát?
Teplota praní závisí na typu ručníků a materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Nejlepším kritériem pro výběr správné teploty jsou proto údaje na štítku. Obvykle se jedná o 40 nebo 60 °C. Vyvarujte se praní ručníků na 90 °C, protože tím se materiál rychle poškodí a ztratí svoji nadýchanost. Vyvařovat by se měly pouze ručníky z hotelů nebo nemocnic, aby byly odstraněny všechny nečistoty, bakterie a mikroby.
Je dobré si pamatovat, že ručníky je třeba prát odděleně a nemíchat je s oblečením. Proč je to důležité? Z nových ručníků se mohou uvolňovat jemná vlákna, která se mohou usadit na ostatním prádle. Obecně platí, že by se měly prát na 60 °C. Pokud však nejsou příliš znečištěné, můžete snížit teplotu na 40 °C, což by mělo být dostačující pro odstranění nečistot. Pamatujte však, že velurové ručníky by se měly prát maximálně na 40 °C, aby si zachovaly svoji měkkost a barvu.
Jak správně prát ručníky?
Ručníky byste měli prát s gely nebo tekutými prostředky, které jsou přednostnější před prášky. Ty mohou způsobit drsnější povrch a snížení absorpce vlhkosti, jelikož se hůře vymývají. Také je důležité nepoužívat prací prostředky v nadměrném množství. Měli byste zvolit prací prostředek podle barvy ručníků – světlé a tmavé ručníky vyžadují odlišné typy. Optimalizovaný výběr pracího prostředku zaručí dlouhodobě zářivé barevné ručníky a zabrání zešednutí světlých.
Třídění a speciální péče o ručníky
Při praní ručníků byste měli vynechat použití změkčovadel, jelikož omezují jejich hygroskopické vlastnosti. Totéž platí pro bělidla, která mohou oslabovat vlákna a zvýšit riziko poškození ručníků. Aby byly ručníky i po opakovaném praní měkké a nadýchané, můžete přidat sklenici bílého octa. Tento tradiční trik také pomáhá zbavit ručníky zápachu vlhkosti. Půl sklenice jedlé sody v praní je dalším způsobem, jak zlepšit měkkost a nadýchanost ručníků.
Výzva tvrdé vody při praní ručníků
Tvrdá voda může způsobit problémy při praní ručníků, jelikož ztěžuje rozpouštění pracích prostředků. To pravděpodobně vede k nedostatečně vypraným ručníkům s nepříjemným zápachem. Řešením je přechod z práškového na tekutý prací prostředek, který se rozpouští snadněji. V případě velmi tvrdé vody zvažte použití změkčovače vody, který zlepší její parametry a usnadní praní.
Frekvence praní ručníků
Jak často prát ručníky, je individuální. Záleží na četnosti jejich používání a podmínkách v koupelně. Pokud je místnost špatně větraná a vlhká, měly by se ručníky prát častěji, ideálně každé 2-3 dny. Pamatujte, že vlhké prostředí je ideálním místem pro růst bakterií a mikroorganismů.
Důležitost sušení ručníků
Správné sušení je pro ručníky klíčové. Nesprávně vysušené ručníky mohou ztratit hygroskopické vlastnosti a vytvořit nepříjemný zápach. Nejlepší výsledky se dosahují sušením v sušičce, kdy ručníky zůstanou měkké a nadýchané. Pokud nemáte sušičku, pověste ručníky ihned po praní ven. Přímé slunce však může negativně ovlivnit barvu ručníků a způsobit jejich zdrsnění.
Ručníky nežehlete!
Správným sušením a zavěšením ručníků můžete zabránit jejich pomačkání a vyhnout se tak nutnosti žehlení. Žehlení ručníků se totiž nedoporučuje, jelikož tím zplošťujete smyčky a ručník se stává méně nadýchaným a savým. U ručníků pro malé děti může být žehlení užitečné pro odstranění případných bakterií, které mohou zůstat i po praní.
Při žehlení této látky doporučujeme nastavit teplotu žehličky na 150 °C. Pro dosažení nejlepších výsledků je ideální žehlit přes vlhkou utěrku nebo využít funkci napařování. Když budete nakupovat ručníky, vybírejte ty nejkvalitnější, vyrobené ze 100% bavlny. Pokud se o ně budete pečovat s láskou a budete vědět, jak je správně prát a sušit, vydrží vám mnoho let. Navíc, budou skvělou ozdobou vaší koupelny.