Marmolit představuje netradiční řešení, které ale v interiéru vypadá velmi efektně. Jak zacházet s marmolitem v koupelně?
Marmolit je vhodný i do koupelny
Životnosti v takto exponovaném prostředí se nemusíte obávat. Marmolit je velmi odolný a je proto vhodný v prostředí běžné domácnosti také do kuchyně nebo právě i do koupelny.
Jedná se o praktické i designové řešení, které můžete použít místo tradičního obkladu. Marmolit je vodoodpudivý a nenasákavý. Velmi snadno se udržuje a je omyvatelný. Pokud tak i u vás nezvítězila klasická keramika a chcete dát šanci něčemu originálnímu, určitě o marmolitu přemýšlejte.
Zejména ve starších bytech se stále ještě můžeme setkat s umakartovým jádrem. Pokud jej neplánujete předělávat a chcete pouze provést renovaci, lze s důkladnou přípravou povrchu přistoupit také k aplikování marmolitu na takovýto podklad.
Povrch musí být obecně očištěný, odmaštěný, bez trhlin či jiných nerovností a pro lepší přilnavost nátěru také přebroušený. Pak by na něm měl marmolit držet stejně spolehlivě jako jiné typy nátěrových hmot.
Jak se vyhnout při použití marmolitu problémům
Je však nutné upozornit, že podklad potažený marmolitem se stane samozřejmě plastický, tedy hrubý. To může údržbu potenciálně poněkud zkomplikovat. V prohlubních může mít například tendence se usazovat vodní kámen. I podobná situace se však dá řešit, jestliže se vám marmolit svým specifickým designem jednoduše líbí.
Prohlubně lze vyrovnat díky použití bezbarvého laku. Do určité míry se tak o původní „3D efekt“ připravíte, zabráníte však tomu, aby se vám v nedokonale vyčištěných nerovnostech například rozbujela plíseň.
Mějte však na paměti, že marmolit není možno použít na pochozí plochu. V takovém případě je potřeba zvolit kamenný koberec, chceme-li docílit podobného vizuálního efektu. A i ten lze samozřejmě upravit tak, aby byl zcela hladký, pak může být použit i v prostředí koupelny tak, abychom ho nemuseli náročně čistit.