Plísně a houby v koupelně – jak je odstranit?

Pokud dojde k nekvalitní izolaci proti vlhkosti v koupelně nebo byla tato izolace prováděna s nepřesnostmi, může dojít k vzniku plísní a hub. Jak tedy takové znečištění účinně odstranit?

Nejúčinnější řešení: Spolu se spárovací hmotou

V případě, že se na spárovací hmotě objeví známky plísně, jako je černý nebo zelený porost, doporučujeme celou hmotu odstranit. Poté je vhodné aplikovat fungicid a po úplném zaschnutí povrchu nanést novou spárovací hmotu. Pro zvýšení odolnosti proti vlhkosti a tím i snížení pravděpodobnosti vzniku plísní se velmi osvědčily epoxidové spárovací hmoty. Pokud se plíseň týká silikonových spár, postupujeme stejně jako u spárovací hmoty.

Plísně v koupelně

Postup odstranění spárovací hmoty

Odstraňování spárovací hmoty je náročná úloha, která vyžaduje pečlivost a znalosti. Nechtěné poškození dlaždic se dá snadno předejít. Nejsnadněji se spárovací hmoty zbavíte, když jsou již staré a začínají se samočinně drobit. K odstranění znečištěných hmot vám poslouží speciální nože nebo pilníky, ale nejkomfortnější variantou je elektrická mikrobruska s frézovacím nástavcem. Po odstranění hmoty je nutné dutiny důkladně vyčistit – nejlepší je použití tuhého kartáče a vysavače. Poté už můžete začít s novým pokládáním spárovací hmoty.

Čištění spárovací hmoty a silikonu

Pokud si nejste jisti, zda hned začít s odstraňováním hmoty, můžete se pokusit o její vyčištění. Na trhu existuje mnoho přípravků speciálně určených k odstranění plísní a hub. Tyto přípravky se nanesou na znečištěný povrch a po několika minutách se opláchnou. Při manipulaci s těmito přípravky se doporučuje využít gumových rukavicích, jelikož mají silný žíravý účinek. Dlouhodobý efekt čistoty zajišťuje impregnační prostředek, který je k dispozici v obchodech se zbožím pro kutily nebo v chemických obchodech.

Odstranění plísní domácími metodami

Odstranění plísní domácími metodami

Boj proti znečištění spárovací hmoty a silikonu je možné vést i pomocí domácích prostředků. Ty sice vyžadují více úsilí, ale jsou méně agresivní a šetrnější k našim rukám i životnímu prostředí. Níže uvádíme několik způsobů, jak na to:

Prášek do pečiva – Vynikající čisticí prostředek, který stačí posypat po znečištěném povrchu, nechat působit zhruba 20 minut a poté odstranit mokrou houbou nebo kartáčem.

Ocet – Smíchejte jeden díl octa a dva díly vody a získáte skvělý čisticí prostředek. Pokud se jedná o silnější znečištění, můžete do roztoku přidat jedlou sodu, nechat působit a poté vydrhnout povrch.

Zubní pasta – Díky svým abrazivním a bělícím účinkům je zubní pasta skvělým pomocníkem při čištění znečištěných spár a silikonů.

Tekutý prostředek na mytí nádobí – Je to ideální řešení, pokud jsou na povrchu kromě plísní a hniloby také mastné skvrny.

Citronová šťáva – Má silný bělicí účinek, stačí ji nechat působit 10 minut a poté opláchnout.


Plísně a houby v koupelně – jak je odstranit? Plesne a huby v kúpeľni – ako ich odstrániť?