Úspešnost při nanášení marmolitu nesouvisí pouze se zručností aplikace, ale také s pečlivou přípravou podkladu. Jak by to mělo vypadat správně?
Před aplikací marmolitu
Marmolit lze díky jeho vysoké odolnosti nanášet na mnoho typů povrchů jak v interiéru tak v exteriéru. Mohou to být tradiční omítky, dále také vápencovo-cementové omítky, beton, zateplovací systémy nebo sádrokarton.
Každý povrch by měl být čistý, rovný, dokonale hladký a suchý. Před aplikací marmolitu zbavíme povrch trhlin, očistíme od mastnoty atd. Nutné je také očistit pečlivě prach a oddělit z podkladu před započetím práce veškeré volné části.
Povrch bychom měli dále napenetrovat. Penetrace obecně napomáhá snižovat savost. Přičemž je potřeba nechat ji vždy důkladně zaschnout. Doba schnutí je zhruba několik hodin, je nutné sledovat konkrétní návod u produktu. Penetrace se neředí, nanáší se tak, jak je již připravena v balení. Vyloučeno je dodatečné přidávání pojiv, plnidel či jiných látek.
Aplikujeme penetraci
K aplikaci je možno použít malířskou štětku nebo váleček. U některých podkladů, jako jsou například cementotřískové desky, je také doporučeno ještě podklad upravit stěrkovým tmelem.
Odstín penetrace se obvykle volí podle použitého výchozího nátěru, prodávají se různé verze. Pod marmolit bývá někdy univerzálně doporučován bílý odstín. Vždy je nutné se řídit pokyny dodavatele z hlediska toho, zda se jedná o produkt vhodný pro interiér nebo exteriér.
Použití penetrace také zvyšuje celkovou kvalitu nátěru a snižuje pozdější míru opotřebování vrstvy marmolitu. Nanesení by proto mělo být opravdu pečlivé, abychom předešli tomu, že podklad bude nestejnoměrně savý.
Pro aplikaci marmolitu bychom obecně měli dodržet vhodné teplotní podmínky. Optimální je letní období. Zcela vyloučeno je natahování marmolitu za předpokladu, že teploty nepřekročí 0 °C.