Fasádní omítka – vzorník

Jak si vybrat správnou barvu fasádní omítky

Barevné možnosti fasádních omítek jsou pro současné stavebníky velmi široké. Fádní šeď českých měst a vesnic zmizela a byla vyměněna za téměř všechny barvy duhy. Někdy je barev až moc, ale pokud se nejedná o historické objekty, kde mají možnost vyjádřit se k barvě fasády také památkáři, případně není barevnost fasád regulována místními předpisy, je výběr barevného odstínu jen a jen na investorovi.

Pár obecných rad k barvě fasády

Výběr barvy není jen estetickou, ale také ryze praktickou záležitostí. Tmavé barvy se chovají teplotně jinak než světlé, protože odrážejí méně slunečních paprsků a mohou se přehřívat. To vede ke zkrácení životnosti fasádní omítky. Také barevná stálost je u tmavých fasád daleko menší než u světlých, proto by se mohla barva fasáda na jižní straně domu po několika letech silně lišit třeba od severní fasády. Pokud bez tmavé fasády nebudete s domem spokojení, zvolte fasádu provětrávanou.

Další parametrem pro výběr barvy typ omítky. Zatímco zrnitý povrch vždy bude vypadat tmavší, naopak hladký povrch bude působit světleji. Také jednoduchá fasáda vypadá úplně jinak než fasáda rozčleněná arkýři, balkony a dalšími prvky. Při výběru barevného odstínu fasády berte do úvahy jak okolní zástavbu, tak i další stavební prvky, jako jsou rámy oken, dveří, parapety, střešní krytiny atd. Pakliže máte stavební prvky ze dřeva a dalších přírodních materiálů, také pro odstíny fasády jsou vhodnější přírodní tóny, například písková.

 

Jsou-li rámy oken a dveře natřené třeba šedou barvou, můžete mít fasádu i v sytých módních barvách a k bílé barvě rámů a dveří se barevně hodí v podstatě cokoli. Ale nezapomeňte ani na proporce. To, co je na malém domku po babičce roztomile staromilské, na dvoupatrové novostavbě může vypadat úplně jinak.

A jedna ještě rada pro manžele či partnery. Pokud se na barvě nemůžete shodnout, zkuste si vybrat nějakou kompromisní. Prosadit si svou a nutit životního partnera, aby se každý den vracel do domu, jehož barvu nenávidí, je nejlepší cestou k rozbití vztahu.

Jak pracovat se vzorníkem barev

V žádném vzorníku barva nikdy nevypadá tak jako na skutečné fasádě, ale pro první výběr jsou skvělé. Minimálně byste měli eliminovat, co určitě nechcete. Už pro první výběr je dobré se na barvy dívat na denním světle, protože umělé osvětlení barvy zkresluje. Řešením pro správný výběr barvy je vizualizace vašeho domu ve zvoleném odstínu fasády.

Některé firmy nabízejí také na svých webech aplikace, kde si váš či podobný dům můžete vybarvit do zvoleného odstínu. Také vzorníky se mohou u různých výrobců fasádních omítek lišit. Velmi často jich má hned několik, protože i fasády podléhají módním trendům a výrobci přicházejí každý rok s novými kolekcemi odstínů. A nemusí se jednat jen o barevné odstíny. Dnes si můžete objednat i fasádní omítky s přírodními motivy dřeva či kamene, nebo v podobě pohledového betonu. Nejste-li si jisti, poraďte se s odborníkem.


Fasádní omítka – vzorník Fasádna omietka – vzorkovník