Pracovat s marmolitem může každý jen trochu zručný domácí kutil. Jak natáhnout marmolit tak, aby výsledek vypadal naprosto profesionálně?
Podmínky pro natahování marmoitu
Natahování marmolitu je velmi jednoduché. Dodržet je potřeba základní podmínky, a to zejména dobu vhodnou pro aplikování omítky.
Ideální je vybrat si hezké počasí, nejlépe léto nebo období, kdy teploty už překračují 0 °C. Teplota podkladu by neměla být nižší než 5 °C. Nevhodné je ale pracovat za ostrého slunce, během deště nebo silného větru. Teploty by zároveň neměly být vyšší než 25 °C.
Jinak by se marmolit mohl poškodit, hrozí riziko špatného zasychání nebo vzniku nežádoucích skvrn. Nevhodná je taktéž vyšší vzdušná vlhkost. To by mohlo vést ke změnám ve výsledné barevnosti omítky.
Příprava na natahován marmolitu
Zásadní je příprava podkladu. Ten by měl být čistý, dokonale suchý, rovný, bez trhlin, nerovností a prachu. Velmi důležité je použití penetrace pod marmolit, která zajistí sjednocení a zpevnění podkladu. Penetrace se nijak neředí a před natahováním marmolitu je nutné nechat ji dále důkladně zaschnout.
Připravte si dostatečné množství marmolitu. Určíte si jej na základě objemu balení, odhadované vydatnosti a čtverečních metrů pokrývané plochy plus připočítejte rezervu jednoho balení. Dekorativní omítku natahujeme tak, jak je již připravena v balení. Směs se pouze míchá, je vyloučeno do ní přidávat jakákoli plnidla nebo pojiva.
Jak se natahuje mamolit
K nanášení je potřebné nerezové hladítko. Zvolený odstín může být jeden nebo dokonce více. Vybrat si můžete z libovolné barevné kombinace, na marmolitu se dají vytvářet i různé vzory (čtverce, kruhy) nebo barevné přechody. Ke snazšímu vytvoření požadovaného efektu slouží vymezující pásky.
Marmolit schne zhruba 48 hodin. Tato doba je však pouze orientační. Záleží na konkrétním podkladu i okolních podmínkách, zejména teplotě a relativní vlhkosti vzduchu.