Jak na marmolit svépomocí? Neděláte i vy jednu z následujících chyb?

Natahovat marmolit můžete i svépomocí. S následujícími triky a tipy se snadno vyhnete nejčastějším chybám při jeho aplikaci.

Natahování bez přechodů

V první řadě je nutné si uvědomit, že aby byl výsledný dojem perfektní, je nutné nanášet marmolit pravidelně, rovnoměrně a hlavně jedním  tahem, bez přerušování. Jinak se nám už nemusí podařit vrstvu správně napojit a vznikne ne příliš estetický přechod.

Snažte se proto celou plochu dokončit dřív, než vám vrstva uschne. Buďte připraveni na to, že hmota zasychá poměrně ochotně, pracujte tedy přiměřeně rychlým tempem.

Marmolit ve vlhku

Jednoznačně se vyhněte tomu, abyste marmolit natahovali za deště nebo za vysoké vzdušné vlhkosti. Nejeden stavitel, který se pustil do realizace svépomocí, s překvapením zjistil, že marmolit po uschnutí získal mléčné zakalení. To způsobí právě voda. Bohužel se poškození nedá žádným způsobem opravit a jediným řešením je natažení nové vrstvy marmolitu.

Nenechte se zneklidnit tím, že je pojivo mléčně zabarvené hned po aplikaci, to je naopak běžné. Jakmile marmolit zaschne, zbarvení zmizí a omítka bude průhledná.

 

Špatný odhad množství

Nanášejte přiměřenou vrstvu materiálu odpovídající asi 1,5 násobku velikosti zrn. Pokud bude marmolitu málo, kamínky nezaplní plochu a bude prosvítat podklad, což se obtížně napravuje. Barva (například silikonová fasádní) tento vizuální nedostatek sice zakryje, schová však také původní strukturu marmolitu. Teoreticky lze i natáhnout marmolit na původní špatně provedený povrch ve vrstvě nové.

Vhodnějším postupem je ovšem nepokoušet se o podobné improvizované opravy, ale vždy natáhnout novou vrstvu s dodržením optimálních podmínek i správného pracovního postupu. Napojovaná místa minimálně zkušený stavebník jednoduše pozná.

Triky pro nanášení marmolitu svépomocí

Začít s natahováním bychom měli od rohu nebo ze strany budovy. K natahování se používá nerezové hladítko. Ještě předtím, než omítka zavadne, je potřeba ji vyhladit. Nezapomeňte veškeré nářadí, které budete používat, průběžně omývat vodou a vysušit.

A ještě jedno upozornění: Během aplikace vám vznikne určitý odpad. Tento jev není způsobený chybným pracovním postupem, jde o standardní stav.


Jak na marmolit svépomocí? Neděláte i vy jednu z následujících chyb? Ako na marmolit svojpomocne? Nerobíte aj vy jednu z nasledujúcich chýb?