Spotřeba marmolitu: Jak nezruinovat vlastní kapsu?

U každé omítky by nás měla zajímat její spotřeba. Jak je na tom marmolit a co všechno jeho spotřebu vlastně ovlivňuje?

Jaká je orientační spotřeba marmolitu

V průměru se spotřeba marmolitu pohybuje cca na 4 až 4,5 kg na m². Průměrná spotřeba většího balení o hmotnosti 25 kg je tak cca 6 m², s menším balením (15 kg) natřete cca 3,5 m².

Spotřeba se ale významně liší zejména podle zrnitosti marmolitu. Platí, že pokud si koupíte ten jemnozrnný, spotřebujete méně, u hrubozrnné alternativy spotřeba stoupá. Orientační hodnoty pro vaši představu mohou být zhruba takto:

Jemnozrnná verze znamená přibližnou spotřebu 3,5 kg/m², u střednězrnného marmolitu stoupne v průměru na 6 kg/m². Hrubozrnný marmolit dle přibližných údajů vycházejících ze zkušenosti samotných výrobců může mít spotřebu až 9 kg/m². Hrubozrnný marmolit se v praxi objevuje spíše méně často.

Před natahováním marmolitu je proto nutné se nad spotřebou důkladně zamyslet a připravit si správné množství omítky. S přihlédnutím k tomu, že je na místě si koupit raději o balení více, než předpokládáte, že spotřebujete.

 

Když je marmolitu málo

Nestane se vám tak, že byste zjistili, že je materiálu málo. To by mohl být potenciální problém ve dvou rovinách. Jednak natáhnout příliš slabou vrstvu znamená, že vám bude prosvítat pod kamínky původní podklad. To už se příliš účinně opravit nedá. Podobně dodatečně přetíraná místa jsou vždy více či méně vidět.

Jakmile vám navíc v průběhu práce materiál dojde, nevyplatí se příliš dlouho čekat a jít shánět další balení vybraného odstínu. Počítejte totiž s rychlým zasycháním již aplikovaného marmolitu. Celou plochu je proto nutné natáhnout naráz, jinak bychom si způsobili na podkladu viditelné přechody.

Optimální odhad spotřeby je proto zcela klíčový pro zdařilý výsledek. Při správné aplikaci díky marmolitu získáte vysoce odolnou omítku schopnou odolat povětrnostním vlivům i mechanickému poškození.


Spotřeba marmolitu: Jak nezruinovat vlastní kapsu? Spotreba marmolitu: Ako nezruinovať vlastné vrecko?