Jaké keramické obklady pro venkovní schody?

Stále častějším způsobem úpravy takového povrchu je obkládání venkovních schodů. Než se však rozhodnete položit keramickou dlažbu na povrch schodů sestupujících z domu, na terasu nebo příjezdovou cestu, je třeba se ujistit, že zvolený materiál má odpovídající třídu protiskluznosti.

V opačném případě by bylo používání obložených schodů nejen problematické, ale i nebezpečné. Naštěstí při výběru venkovních dlaždic na schody z kolekce Paradyz máme 100% záruku, že každá dlaždice má protiskluzový povrch vhodný pro místo použití, tedy například na venkovní schody.

Proč se vyplatí investovat do venkovních dlaždic na schody?

Existuje spousta důvodů, které určují smysluplnost investice do venkovních dlaždic na schody. Jednoduše vhodným výběrem materiálu pro povrchovou úpravu takového povrchu získáte především vysoce estetické schodiště, nadčasové světlé schodiště, které bude ladit s celkovým stylem venkovní úpravy nemovitosti.

Hlavními důvody, proč se rozhodnout pro venkovní schodiště z dlaždic, jsou:

 • dlouhodobá trvanlivost položeného povrchu
 • odolnost vůči povětrnostním vlivům: dešti, krupobití, sněhu, výkyvům teplot
 • minimální riziko mechanického poškození
 • není třeba opravovat povrch schodišťové dlažby ani po několika letech každodenního používání

Kromě výše uvedeného jsou dlaždice na schody z vybrané kolekce Paradyz zárukou vynikající protiskluznosti povrchu. Dá se říci, že to je základní parametr, kvůli kterému se vyplatí objednat si konkrétní keramiku pro použití na venkovních schodech.

Jaké dlaždice na venkovní schody? Protiskluznost je nutností!

Často se stává, že ani nevíme, jakou třídu protiskluznosti keramických obkladů a dlažeb pro úpravu povrchu venkovních schodů kupujeme. To je velký problém – pokud objednáme dlaždice se špatnou protiskluzností, vystavujeme se riziku, že se lidem chodícím po venkovních schodech stane úraz.

Jak bychom tedy měli vybírat dlaždice pro venkovní schody, aby byl povrch pro uživatele schodů co nejbezpečnější? Je to jednoduché. Třídy protiskluznosti keramických dlaždic pro venkovní schody jsou definovány písmenem R spolu s číslem od 9 do 13, přičemž vyšší číslo znamená lepší protiskluznost.

V kolekcích dlaždic Paradyz připravených s ohledem na venkovní použití, včetně schodů, rozlišujeme tyto protiskluzové třídy:

 • R9: Jedná se o nejnižší protiskluzovou třídu s úhlem skluzu v rozmezí 6-10°. Zde jsou dlaždice minimálně protiskluzové a doporučují se pro místa, kde je riziko uklouznutí relativně nízké, například v interiérech domů, tedy v prostorách, jako jsou chodby, vstupy do budov nebo koupelny s nízkým provozem.
 • R10: Dlaždice této třídy mají úhel skluzu 10-19°. Jsou vhodné pro použití ve veřejných prostorách, garážích, skladech, ale i na venkovních schodištích a terasách.
 • R11: Mají úhel skluzu 19-27°. Tyto keramické dlaždice se doporučují do intenzivně využívaných prostor, jako jsou dílny, průmyslové kuchyně, nemocnice nebo prádelny, kde vlhkost a mastné látky zvyšují riziko uklouznutí.
 • R12: Zaručují úhel skluzu 27-35°, což z nich činí ideální volbu pro aplikace, kde je vyžadována maximální přilnavost, jako jsou velké průmyslové kuchyně, chladírny a mlékárny.
 • R13: Jedná se o nejvyšší třídu odolnosti proti uklouznutí s úhlem uklouznutí více než 35°. Dlaždice této třídy jsou určeny do extrémních podmínek, včetně: bowlingových drah, jatek, bazénů nebo nástupišť železničních stanic. Třída R13 se bude dobře hodit také jako dlažba pro schody v nákupních centrech.

Mějte však na paměti, že protiskluznost není jediným parametrem, kterému byste měli věnovat pozornost při nákupu dlaždic pro venkovní schody.

Kolekce Erimite Taupe

Venkovní dlažba pro protiskluzové schody – jaké parametry je třeba před nákupem analyzovat?

Než se rozhodneme pro konkrétní materiál pro povrchovou úpravu venkovních schodů, musíme vzít v úvahu nejen třídu protiskluznosti, ale i další parametry. Jaké to jsou? O nich si povíme níže.

Mezi nejdůležitější faktory, které stojí za to analyzovat při nákupu dlažby pro venkovní schody, patří:

 • třída oděru
 • struktura povrchu dlaždic
 • tonalita a povrch
 • odolnost proti mrazu

Důležitý je samozřejmě také formát, design a barevnost, ale nyní nemluvíme o vizuálních, nýbrž o technických otázkách. Ideální schodiště z dlaždic je takové, které vydrží i tu nejtužší zimu, aniž by hrozilo poškození povrchu schodiště. Takže dalším parametrem, který ovlivňuje výhodnost nákupu dlažby pro venkovní schody hned po protiskluznosti, je mrazuvzdornost.

Obecně platí, že čím nižší nasákavost, tím lepší mrazuvzdornost, která je důležitá, aby nedošlo k prasklinám a poškození dlažby v důsledku zamrznutí vody v mikropórech materiálu.

Dlaždice s nasákavostí vyšší než 3 až 10 % jsou určeny především do interiérů a nemusí být vhodné pro venkovní použití v chladnějším klimatu.

Tyto hodnoty naznačují, že čím nižší je nasákavost, tím lepší je odolnost dlaždice proti mrazu. Dlažba na schody by tedy především neměla nasáknout vlhkost – pak nehrozí, že zimní období a nízké teploty poškodí položený povrch schodů.

Mrazuvzdornost

Právě tato vlastnost určuje možnost použití dlaždic ve venkovním prostředí, kde musí čelit nízkým teplotám a cyklickému zamrzání a rozmrzání. V závislosti na stupni mrazuvzdornosti lze dlaždice rozdělit do různých kategorií, které odpovídají jejich schopnosti přežít drsné zimní podmínky.

Tonalita a lícová strana

Termínem tonalita se označuje vnesení záměrné jedinečnosti do keramických obkladů, které jsou inspirovány jedinečností a přírodou. Kolekce Ceramika Paradyz pro tonalitu zohledňují několik tříd, podobně jako pro tvářnost. Díky tomu jsou jednotlivé dlaždice pro schody různorodé, ale zároveň ve vzájemné kombinaci umožňují vytvořit krásný, přirozeně působící povrch.

Struktura povrchu a třída oděru

Pro keramiku určenou k použití na venkovních schodech jsou nejlepší volbou dlaždice se strukturovaným povrchem. Díky tomu jsou ještě silněji protiskluzové. Samozřejmě můžeme zvolit i matné, saténové nebo leštěné dlaždice Paradyz. Nicméně pro venkovní schody bude nejvýhodnější plně matná varianta.

Třída otěru PEI určuje odolnost glazovaných keramických dlaždic proti oděru. Hodnoty této třídy se pohybují v rozmezí od 1 do 5, přičemž PEI 1 označuje dlaždice určené především na stěny nebo do prostor s velmi nízkým provozem a PEI 5 dlaždice vhodné do veřejných prostor s velkým provozem. Dlaždice pro venkovní protiskluzové schody by měly spadat minimálně do třídy PEI 3.

Venkovní obklady pro schody – jak sladit design a barvu se stylem povrchové úpravy budovy?

Navzdory tomu, co si možná myslíte, je venkovní schodiště výstavním prvkem každé nemovitosti. Měli bychom se tedy ujistit, že vybrané obklady pro venkovní schodiště stoprocentně splňují naše potřeby a očekávání. Než se rozhodneme pro konkrétní keramickou dlažbu, kterou použijeme v exteriéru, prozkoumejme některé možnosti designu, které se dobře hodí pro většinu domů se vstupním schodištěm nebo schodištěm na terasu.

Imitace přírodního kamene

Rozhodněme se pro použití keramických obkladů, které imitují přírodní kámen. V nabídce společnosti Ceramika Paradyz najdeme materiál, který lze použít na venkovní schody ve vzorech silně inspirovaných přírodními povrchovými materiály. Takové keramické dlaždice dokonale imitují krásu přírodního kamene, který může být hladký nebo strukturální, což ještě více umocňuje estetické, ale i protiskluzové vlastnosti materiálu.

Inspirace dřevem neboli obklady na schody s imitací dřeva

Dlažba Paradyz imitující dřevo je vynikající volbou pro ty, kteří hledají teplo a útulnost ve svém venkovním prostoru. Najdete zde širokou škálu barev od světlého dubu až po tmavý ořech, vzory, které imitují přirozenou kresbu dřeva.

Můžeme vám také nabídnout různé formáty, včetně dlouhých prken, která věrně napodobují vzhled skutečných dřevěných prken. Struktura desek je obvykle mírně strukturovaná, což zajišťuje nejen estetiku, ale i funkčnost.

Keramické dlaždice jako architektonický beton – odolné a estetické venkovní schody

Pro milovníky moderny a minimalismu jsou keramické dlaždice imitující architektonický beton z řady Ceramika Paradyz ideálním řešením. Šedý jednolitý povrch dostupný v různých odstínech šedé, od světlé až po tmavě antracitovou, potěší i ty nejnáročnější.

Dlaždice pro venkovní schody se dodávají v mnoha formátech, včetně velkých desek, které dodají venkovnímu prostoru kolem schodů syrový, ale elegantní charakter.

Černá, aneb elegance a klasika v jednom

Černá barva keramických dlaždic Paradyz je synonymem elegance a modernosti. Můžeme si vybrat dlaždice v sytém odstínu černé s matnou nebo lesklou povrchovou úpravou, které se stanou výrazným akcentem venkovního prostoru.

Doplňky v podobě jemných vzorů nebo kovových ozdob ještě více podtrhnou luxusní charakter venkovního designu domu, zejména pokud jsou položeny na povrchu schodiště.

Dlažba v pastelových barvách pro venkovní schodiště – skandinávské schodiště

Jemné odstíny béžové, šedé a dokonce i jemné modré a zelené v kombinaci s lesklým nebo matným povrchem opticky zvětší a rozjasní okolí.

Různé formáty a vzory, od jednobarevných až po jemné geometrické vzory, umožňují vytvářet soudržná a harmonická uspořádání. Pokud chcete zachovat dokonalou estetiku a funkčnost svého venkovního schodiště – rozhodně vsaďte na tuto inspiraci!

Neve Creative – venkovní schody inspirované kolekcí Paradyz!

Kolekce Neve Creative, která je výsledkem spolupráce společnosti Ceramika Paradyz a studia Maji Ganszyniec, se vyznačuje modularitou a šetrným přístupem k dekoraci. Vyznačuje se jemností v barevnosti a nabízí paletu pastelových a světlých barev, které lze kombinovat do různých zajímavých vzorů.

Mějte však na paměti, že ne všechny dlaždice z této kolekce jsou určeny k použití na podlahách. Před jejich použitím na venkovních nebo vnitřních schodech si ověřte přesné specifikace výrobku.

Malé formáty dlaždic, 19,8×19,8 cm, umožňují snadno vytvářet složité dekorace, díky nimž bude každé uspořádání jedinečné. Dlaždice z této kolekce jsou ideální pro vytváření originálních a esteticky vytříbených venkovních schodů a umožňují vám experimentovat s různými uspořádáními a barevnými kombinacemi.

Keramické obklady pro venkovní schody

Venkovní schody z keramických dlaždic – pro které materiály je to dobrá alternativa?

Schodiště z keramických dlaždic je ideální alternativou k drahému a poněkud problematickému provedení venkovního schodiště z přírodního dřeva. Investicí do dlažby na schody ušetříte: čas, peníze a získáte jistotu, že povrch venkovních schodů bude maximálně bezpečný.

Keramika na schody je dobrou alternativou nejen k přírodnímu dřevu, ale také: strukturální omítce, mikrocementu, pryskyřici. Vzhledem k charakteristickým vlastnostem keramických obkladů a dlažeb dostupných v kolekcích Paradyz můžeme maximálně předpokládat, že se jedná o nejlepší možnou volbu na trhu.

Jak položit keramickou dlažbu na venkovní schody?

Když jsme si již vybrali model keramické dlažby, kterou použijeme na venkovní schody, můžeme přistoupit k samotné práci na pokládce materiálu. Začneme přípravou podkladu odmaštěním schodů a pečlivým vysátím všech zbylých nečistot.

Poté už nás od dokonalé pokládky keramické dlažby na venkovní schody dělí jen několik kroků:

 1. Určíme, jakým směrem keramickou dlažbu položíme.
 2. Poté smícháme lepidlo a naneseme ho na lepený povrch i na schodišťovou dlažbu.
 3. Dlažbu na schody pokládáme shora dolů, abychom se vyhnuli zbytečnému šlapání po materiálu těsně po položení.
 4. Dále je třeba provést pouze spárování, ale až v okamžiku, kdy je keramika na schodech již stoprocentně zaschlá.

V závislosti na počtu stupňů a velikosti schodů by pokládka keramické dlažby na schody neměla trvat déle než jeden nebo dva dny. Nezapomeňte však, že obklady na schodech jsou dlouhodobou investicí, kterou byste měli vždy důkladně promyslet.

Co získáme výběrem dlažby na schody z kolekce Paradyz? Shrnutí

Nemáme ani nejmenší pochybnosti o tom, že dlažba do exteriéru je ideální volbou. Pokud si ceníme trvanlivosti, dokonalé estetiky a snadného udržování čistoty schodiště – pak je keramická dlažba nutností.

O výhodnosti nákupu dlažby pro venkovní schody z nabídky Paradyz rozhoduje i několik dalších faktorů, a to:

 • odolnost proti oděru
 • šetrnost k životnímu prostředí
 • kompatibilita se současnými trendy povrchových úprav

Keramika Paradyz dbá na životní prostředí tím, že při výrobě používá technologie šetrné k životnímu prostředí. Výběrem takové dlažby podporujeme udržitelný rozvoj a ochranu životního prostředí. Kolekce Paradyz jsou navíc pravidelně aktualizovány o nové vzory a barvy, takže můžeme držet krok s nejnovějšími trendy v úpravě venkovních prostor.

 

 

Převzato z Paradyz.pl


Jaké keramické obklady pro venkovní schody? Aké keramické obklady na vonkajšie schody?