Jaké obklady zvolit do koupelny?

Keramické obklady a dlaždice Tubadzin jsou z mnoha dobrých důvodů preferovanou volbou pro finální úpravy koupelen. Díky neuvěřitelně bohaté paletě barev a vzorů je možné s jejich pomocí realizovat interiér vašich snů v jakémkoliv designovém stylu. Jsou nejenom esteticky promyšlené, ale také se pyšní dlouhodobou odolností a snadnou údržbou. Navíc, vyráběné z přírodních surovin, jsou šetrné k životnímu prostředí a hypoalergenní. Nicméně, je důležité si uvědomit, že ne všechny obklady jsou stejně vhodné pro obložení stěn a podlah v koupelně. Pojďme se podívat, jak vybrat ty nejlepší obklady a dlaždice, aby vaše investice byla správná a dlouhodobá.

Na co si dát pozor při výběru koupelnových obkladů a dlažeb?

Estetický vzhled koupelnových obkladů hraje klíčovou roli – velkou měrou ovlivňuje atmosféru a celkový dojem z místnosti. Správným výběrem tvarů, barev a textur můžete koupelnu opticky zvětšit a vtisknout jí charakteristický vzhled. Nesprávně zvolené obklady však mohou prostor přetížit a narušit jeho proporce. Kromě estetiky byste měli brát v úvahu i technické parametry, jako jsou:

– Absorpční schopnost: Míra, do jaké míry obklady pohlcují vodu a tekuté nečistoty. Ideálně hledejte obklady s absorpční schopností maximálně 10 % pro stěny a 6 % pro podlahové obklady, aby se zabránilo tvorbě skvrn a fleků.

– Protiskluznost: Udává se stupnicí R9 až R13. V koupelně obvykle postačí obklady s hodnotou R9 nebo R10, které zajišťují dostatečnou přilnavost a předcházejí nehodám.

– Odolnost proti oděru: Vyšší třída odolnosti znamená větší odolnost proti poškrábání. V koupelně, kde se většinou chodí naboso nebo v měkké obuvi, je obvykle dostatečná dlažba třídy II.

Glazované obklady

Typy koupelnových obkladů a dlažeb

Keramické obklady a dlaždice Tubadzin Korzilius se liší nejenom materiálem a způsobem výroby, ale také určením. Mezi nejrozšířenější patří:

– Glazované: Jsou to tenké dlaždice s glazurou, vyráběné z kaolinu nebo porcelánové hlíny, které jsou vypalovány při nízkých teplotách. Vyznačují se nízkou nasákavostí a dobrými estetickými vlastnostmi, avšak pro podlahy se nehodí kvůli své křehkosti.

– Terakota: Dlaždice z jemnozrnné hlíny s nízkou nasákavostí a vysokou odolností, vhodné pro podlahy i stěny, často opatřené glazurou pro různé povrchové efekty a schopnost imitace jiných materiálů, jako je dřevo.

– Porcelánová kamenina: Velmi odolné dlaždice z jílů s přídavkem živce a kaolinu, ideální pro podlahy vzhledem k jejich nízké nasákavosti a odolnosti proti prasklinám a oděru.

– Technická kamenina: Vyznačuje se vysokou odolností a neabsorbuje skvrny, ale kvůli své nerovné struktuře je náchylnější k udržování nečistot, proto se doporučuje spíše do prostor, kde je důraz na funkčnost.

– Glazovaný klinker: Extrémně odolná dlažba z vysoko vypálené hlíny, vhodná na podlahy s vysokou náročností na odolnost a pro systémy podlahového vytápění.

Správným výběrem obkladů a dlaždic si zajistíte nejen krásnou, ale i praktickou a odolnou koupelnu, která bude sloužit po mnoho let.

Výběr koupelnových obkladů: Klíčové rady pro dokonalý vzhled

Při výzdobě koupelny můžete sáhnout po široké paletě obkladů Tubadzin, jejichž materiál je vhodný pro tento specifický prostor. Výběr konkrétního vzoru či barvy by měl reflektovat zvolený designový styl, případně by měl být odrazem vaší kreativity a osobní vize. Je zásadní, aby výsledný dojem působil promyšleně a harmonicky – koupelna je přeci jen místem, kde hledáme relaxaci, a neměla by nás zbytečně zatěžovat přemírou barev a nepřehlednou směsicí vzorů a textur.

Pro velkoryse dimenzované koupelny jsou ideální velkoformátové obklady XXL (například 120 x 120 cm či 120 x 180 cm), které, jsou-li odborně položeny, vytvářejí efekt plynulé plochy a opticky zvětšují prostor. V malých koupelnách je třeba s nimi zacházet opatrně, aby přílišné řezání nevedlo k nežádoucímu efektu. Univerzální volbou jsou obdélníkové dlaždice v běžných rozměrech (např. 20 x 60 cm, 40 x 40 cm, 60 x 60 cm), které se snadno instalují a hodí se do většiny koupelen.

Chcete-li interiéru dodat originalitu, zamyslete se nad mozaikovými obklady. Ať už se rozhodnete pro obklady ve tvaru rybích šupin, včelích plástů, arabesek či diamantů, dokážou efektně vyzdvihnout jednu stěnu nebo její část – jako je prostor sprchového koutu či rohové vany. Podobně působivý výsledek lze dosáhnout i s malými formáty obkladů (10 x 10 cm, 10 x 20 cm, 20 x 20 cm), mezi které patří cihlové, šestiúhelníkové či lesklé obklady zellige. Pamatujte ale, že malé obklady nejsou vhodné pro pokrytí celých stěn, mohly by působit rušivě.

Jak vybrat podlahové obklady do koupelny?

Když nechcete pravidelně měnit dekor, věnujte pozornost především technickým parametrům dlažby. Měla by být odolná vůči mechanickému poškození, nárazům, oděru, neměla by absorbují tekutiny a měla by odolávat chemickým čistícím prostředkům. Skvěle se zde osvědčí glazovaný klinker, porcelánová kamenina či terakota, i když ta pomalu ustupuje do pozadí.

U podlahových obkladů je důležitá také jejich schopnost maskovat nečistoty. Pokud není úklid vaší oblíbenou činností, volte dlažbu s nepravidelným vzorem v neutrálních barvách. Výbornou volbou jsou dlaždice s imitací dřeva, šedé dlaždice připomínající beton či kámen, mramorové nebo patchworkové vzory. Lesklé dlaždice jednotné barvy (bílá, černá) sice působí atraktivně, ale na nečistoty a prach jsou náchylnější a na tmavých površích se rychleji objevují škrábance.

Keramické obklady

Jaké obklady použít v sprchovém koutě bez vaničky?

Pokud plánujete sprchový kout bez vaničky, je nezbytné zajistit správný sklon podlahy kolem odtoku pro hladký odtok vody. V této oblasti se osvědčují čtvercové mozaikové dlažby na síťce, které jsou flexibilní a skvěle se přizpůsobují nerovnostem podkladu.

Bezpečnost by měla být v koupelně na prvním místě, proto preferujte dlaždice s nepravidelným povrchem, drážkami, či matným či polomatným finišem, které zajišťují lepší přilnavost a snižují riziko uklouznutí.

Při výběru obkladů a dlažeb do koupelny je důležité mít na paměti kombinaci estetiky, praktičnosti a bezpečnosti, aby výsledkem byl prostor, kde se budete cítit pohodlně a bezpečně.

Obklady pro malé koupelny: Jak zvolit správně

V malých koupelnách je výběr obkladů a dlažby mnohem více omezující než v těch prostornějších. Při zařizování kompaktních prostor by vaším hlavním cílem mělo být dosáhnout vizuálního zvětšení a lehkosti interiéru. Jak toho docílit? Ideální jsou světlé a lesklé obklady, které efektivně odrážejí světlo a dodávají místnosti na vzdušnosti.

Pokud preferujete jednoduchost a elegance, vhodnou volbou mohou být obklady střední velikosti. Ty můžete pokládat do klasických vzorů, jako je rybí kost nebo kosočtverec, ale doporučujeme neobkládat nimi stěny až ke stropu – ideálně pouze do dvou třetin jejich výšky. Při instalaci dbáte na minimální šířku spár, což pomáhá udržet plynulý a jednotný vzhled. K tomu skvěle dopomůže světlá spárovací hmota, která nenarušuje celistvost a podporuje dojem prostornosti. Naopak tmavá spárovací hmota by mohla prostor vizuálně stísnit.

Dávejte si pozor na velmi malé dlaždice, které mohou v malých koupelnách působit rušivě a zmenšovat prostor. Vybráním vhodné velikosti a barevného provedení obkladů tak můžete z malé koupelny vytvořit elegantní a vzdušný prostor, ve kterém se budete cítit příjemně a pohodlně.

Mohl by Vás také zajímat předchozí článek jak opravit popraskane keramicke dlazdice.


Jaké obklady zvolit do koupelny? Ktoré obklady si vybrať do kúpeľne?