Pro stavebníka by měla být důležitým, byť nikoli jediným faktorem při výběru omítky také cena. Proč u marmolitu nezáleží úplně na ceně jednoho balení, ale měli bychom si vypočítat raději cenu za m²?
Na čem závisí spotřeba marmolitu
U omítek bychom se neměli nechat mást cenou za balení. Mnohem podstatnější je výsledná cena za m², neboť po bližším přepočítání můžeme jednoduše dojít k závěru, že z dražšího balení se nám podaří úspěšně natřít mnohem větší plochu.
Výhodou marmolitu je především skutečnost, že k ceně nemusíme připočítávat práci, pakliže se do aplikace míníme pustit samostatně. Tato dekorativní omítka se nanáší velmi jednoduše, proto i amatér dosáhne zdařilého výsledku, pakliže dodrží postup aplikace uvedený výrobcem.
Marmolit lze běžně koupit v několika velikostech balení. Standardní jsou objemy 15, 20 nebo 25 kg. Na kolik metrů čtverečních ploch vám takovéto balení vydrží lze odvodit z tzv. vydatnosti. Tu už v průměru uvádí samotný výrobce a pohybuje se okolo 4 až 4,5 kg.
Jaká bude spotřeba marmolitu na m²
Konkrétní hodnoty však závisí na připravenosti povrchu, který je nutné také penetrovat. Dále je nutné vzít v úvahu granulaci mozaikové omítky, tj. jak hrubá je. Čím hrubší je marmolit, tím je vyšší jeho vydatnost neboli stoupá spotřeba materiálu na m².
V průměru se vydatnost u jemnozrnné verze pohybuje na 3,5 kg/m², střednězrnného marmolitu průměrně spotřebujete cca 6 kg/m². Jak uvádějí výrobci, tak u hrubozrnného marmolitu už se můžete v průměru dočkat i spotřeby 9 kg/m². S hrubozrnným marmolitem se však v praxi setkáte méně často.
Když víte, jaká je spotřeba, můžete se pustit do práce. S marmolitem v balení už není potřeba dále nic dělat, nemusí se ředit nebo s ničím míchat. Tak, jak si jej koupíte, jej budete nanášet. Pozor, při nanášení vám vznikne vždy určitý odpad. Je to normální jev, který nezávisí na tom, jak moc jste zruční, s něčím podobným se potýkají při aplikování marmolitu i zkušení řemeslníci.