Kolik stojí marmolit?

Pro většinu stavitelů jsou důležité při výběru omítky nejen funkční a designové vlastnosti, ale také cena. Kolik stojí marmolit?

Cena se odvíjí od spotřeby

Zásadní výhodou marmolitu je především to, že je i cenově dostupný. Pokud se rozhodneme například obložit sokl u domu, jednoznačně nás v součtu vyjde levněji marmolit než například kamenné obložení. Mozaiková omítka se prodává již předem namíchaná v balení. Není tedy potřeba s ní dále cokoli dělat, můžete ji rovnou natáhnout na podklad.

Na kolik vás v konečném důsledku například vyjde fasáda, závisí nejen na tom, jak velkou plochu budete marmolitem pokrývat. Obecně je potřeba hledět také na tzv. vydatnost. Vyšší spotřeba je u marmolitu hrubozrnného. Jemnozrnný marmolit má tedy právě nižší vydatnost.

Dalším faktorem je stav povrchu. Pokud je extrémně nerovný, spotřebujete této dekorační omítky více. Důležité je i povrch správně připravit. V tomto případě se neobejdete bez penetrace.

A pozor, pokud se rozhodnete nanášet marmolit sami, což by neměl být problém zvládnout, počítejte s určitým odpadem při aplikování. Nejedná se o žádnou chybu v postupu, ale o běžný jev, kterému se nevyhnou ani profesionální řemeslníci.

 

Jak zjistím přesnější cenu marmolitu

Vydatnost na m² je vždy uvedena na balení. Průměrná spotřeba na 1 m² se pohybuje okolo 4 až 4,5 kg, přičemž můžete počítat s tím, že standardní balení má 15, 20 nebo 25 kg. Z toho lze tak snadno orientačně dopočítat, kolik marmolitu si máte koupit a kolik ve výsledku omítka bude stát. Doporučuje se však k vypočítanému množství navíc zakoupit ještě jednu balení jakožto určitou rezervu.

Přibližně vás pak 1 kg této omítky vyjde na asi 50 Kč. Cena marmolitu však v konečném důsledku samozřejmě závisí na tom, zda si například budete materiál objednávat přes internet, což může vyjít mnohem levněji než v kamenném obchodě, ale na druhou stranu bude nutné započítat k celkové sumě ještě dopravu až k vám.


Kolik stojí marmolit? Koľko stojí marmolit?