Probarvená fasádní omítka

Co je to probarvená fasádní omítka

Pokud se chystáte koupit si fasádní omítku, dejte si pozor, abyste ji nezaměnili za fasádní barvu. Moderní materiály pro aplikaci fasádních omítek se vyrábějí už probarvené, ale rozhodně se nejedná o fasádní barvu. To je pouhý barevný nátěr, který je primárně určen pro oživení vybledlých barev fasády nebo změnu barevného odstínu fasády, případně jako finální estetická vrstva neprobarvené omítky.

Moderní fasádní omítky jsou tenkovrstvé a jsou plně probarvené v jednom odstínu v celé tloušťce zrna. Jejich výhodou je, že je můžete aplikovat jak na zateplené vnější stěny, tak je lze použít i na zdi nezateplené. Jejich nanášení je jednoduché a zvládne je i amatérský stavebník. Navíc se dodávají v obrovském množství odstínů, z nichž si vybere každý.

Nejlepší je hotová omítka k okamžité aplikaci

Pastovité, strukturované, šlechtěné – taková označení fasádních omítek můžete najít a i když to vypadá složitě, v podstatě se jedná pořád o tenkovrstvé hotové probarvené fasádní omítky. Ustálené dělení na akrylátové, silikonové a silikátové omítky, a to na základě pojiva použitého v konkrétním typu omítky sice stále ještě nabízí většina obchodů se stavebními hmotami, ale moderní materiály stále častěji kombinují různá pojiva v jednom výrobku, případně je obohacují o různé zušlechťující přísady s cílem mít v jednom produktu pozitivní vlastnosti více pojiv a aditiv.

 

A výrobci se nevyhýbají ani poznatkům z jiných oborů. Moderní probarvené omítky tak mohou obsahovat nanočástice, díky nimž se omítka sama čistí, nebo látky, které zabraňují napadení omítky a následně i stěny samé mikroorganismy, případně zvyšují voděodolnost.

Všechny barvy duhy

Výhodou probarvených fasádních omítek je obrovské množství barevných odstínů od jemných pastelových po syté až tmavé barvy. Dříve bylo právě u nejtmavších barevných variant fasádních omítek častým problémem přehřívání fasád, a to zejména na stěnách s dlouhým slunečním svitem.

Ale i s tím už si výrobci dokázali poprat a na trhu tak jsou tak i tmavé fasádní barvy s jinými typy pigmentů, které si s UV paprsky poradí a fasáda tak má delší životnost i stálobarevnost. Můžete si vybrat opravdu jakoukoli barvu. Pozor jen na omezení daná místními stavebními předpisy.


Probarvená fasádní omítka Prefarbená fasádna omietka