Zkrášlit si dům kreativní alternativou mramoru je krásná představa, s benátským štukem se však může jednat o skutečnost. Dostupnost tohoto materiálu je poměrně vysoká, ceny nejsou závratně vysoké. Samotná aplikace benátského štuku je poměrně složitý proces, který je náročný nejen na zručnost, ale také na čas. Největší výhodou bývají ušetřené peníze, které byste zaplatili řemeslníkům.
Příprava plochy – abyste mohli stěnu využít pro aplikace benátského štuku, musí být celý její povrch dokonale hladký a vodorovný, jestliže není tato fáze splněna, není možné pokračovat na další krok.
Penetrace – na stěnu se nanáší jedna vrstva penetrace, pro vhodnou aplikaci se volí váleček, který má přesnou přilnavost na povrch stěny.
Tónování – každý si vybere vlastní barvu, která je pro něj tou vhodnou, kterou po otevření řádně promíchá. Oblíbenou bývá benátský štuk, který není barevný, jeho hustota je přímo ideální, využít ho můžete okamžitě po otevření. Jestliže se rozhodnete netónovat již nanesenou vrstvu, musíte počkat, dokud původní barva zcela nezaschne, aby byl povrch tvrdý, poté je možné nanášet další vrstvu.
Nános první vrstvy – do každé ruky si dáte jedno hladítko. Jedním budete nanášet vrstvu, druhým budete vrstvu leštit.
Nános druhé vrstvy – po aplikaci první vrstvy je nutné počkat do druhého dne, aby celý povrch řádně uschnul. Vrstvy budete nanášet tak, abyste měli na všech stranách stejně, zároveň budete prostor rovnou vyhlazovat. Zaschnutí vám případně odhalí místa, kde je vrstvy nedostatek, a je nutné ještě přidat.
Leštění – specifikace, která je pro benátský štuk velice důležitá, dejte si tedy na posledním kroku záležet, může vám přinést buď dokonalou místnost, nebo si můžete veškerou předchozí práci poškodit. Pro leštění je přesně stanovená doba, která je na hranici těsně uprostřed, kdy jsou nánosy suché, ale ne dostatečně vysušené. V tu dobu si vezmete originální hladítko, které je přesně určeno k tomuto procesu, a začnete dlouhými pohyby leštit jednotlivé části. Hladítko musíte mít přitisknuté na zdi, abyste nevynechávali mezery, zároveň musí být dokonale čisté, aby nezanechávalo šmouhy.
Ochranná vrstva – benátský štuk nechte řádně zaschnout, a poté houbičkou aplikujte ochrannou vrstvu, aby povrch zůstal voděodolný.