Čekají u marmolitu nějaké záludnosti aneb reálné zkušenosti s dekorativní omítkou

Informací, kterých se můžete o marmolitu dočíst, je mnoho. Tím nejcennějším jsou však reálné zkušenosti těch, kteří si vyzkoušeli práci s ním, případně ho mají nějakou dobu už doma. Co o něm říkají samotní stavitelé?

Jaké praktické zkušenosti máme s marmolitem?

Praktické zkušenosti potvrzují zejména vysokou odolnost marmolitu. Na plotech či fasádách s úspěchem přetrvá i několik zim.

Mechanická odolnost ho předurčuje i jako vhodný obklad schodišť, respektive jejich svislé plochy. Na pochozí části se nehodí, a to ani na ty, které nejsou vystaveny trvalému namáhání. V těchto místech by mohl začít praskat nebo se olupovat.

Stejně tak ze zkušeností vyplývá, že marmolit nevyžaduje nijak náročnou údržbu. Zpravidla stačí obyčejná voda. Jestliže se vám podaří jej potřísnit více, můžete vyzkoušet jednoduchý recept: Otřete omítku hadrem namočeným v octu a dočistěte čistou vodou.

Na marmolitu navíc není tak výrazně patrný prach nebo jiné nečistoty. V případě jeho aplikace na fasádu to tak ocení zejména ti, kteří bydlí poblíž rušných dopravních tepen. Tady fasáda může vlivem znečištěného ovzduší rychle získat nežádoucí zašednutí a řada majitelů tak musí řešit, jakým způsobem ji účinně vyčistit nebo zrenovovat.

 

Natahování marmolitu zvládnete i sami

Pokud se rozhodnete podobné výhody tohoto materiálu využít i sami, rozhodně ze zkušeností lze rovněž potvrdit, že to zvládnete svépomocí. Ačkoli můžete natažení marmolitu svěřit i odborné firmě a zjednodušit si tak práci i ušetřit čas, rozhodně shánět řemeslníka nemusíte.

Stačí mít k dispozici penetraci, čisté nerezové hladítko a alespoň minimální řemeslnou šikovnost, s nadsázkou řečeno. Pokud si připravíte rovný a očištěný podklad, určitě natahování omítky bez sebemenších problémů zvládnete. Na místě je řídit se návodem od výrobce, který stanovuje přesné podmínky pro aplikaci (vhodná teplota, potřebná doba schnutí atd.).


Čekají u marmolitu nějaké záludnosti aneb reálné zkušenosti s dekorativní omítkou Čakajú u marmolitu nejaké záludnosti aneb reálne skúsenosti s dekoratívnou omietkou