Marmolit, moderní venkovní omítka, už ji znáte?

Marmolit se především používá jako venkovní omítka. Kde všude se hodí a jaké má přednosti?

Kde lze použít venkovní marmolit

Obecně je tato dekorativní omítka vhodná na celou řadu podkladů, jako je beton, dále klasické omítky, omítky vápencovo-cementové, sádrokarton nebo zateplovací systémy.

Marmolit lze v exteriéru používat na všechny části, které jsou více namáhané. Jsou to například sokly domů, plotové podezdívky, terasy, balkony nebo fasády. Hodí se také k bazénům, případně na schodiště, portály, pilíře, veřejná prostranství, zábradlí nebo pro úpravy komínů.

Tato venkovní omítka především podklad ochrání, a to jak před mechanickým opotřebováním, tak také před různými vlivy počasí (déšť, sníh nebo ostré slunce). V zrnité struktuře jsou navíc znatelně méně patrné různé nečistoty, například prach.

 

Jak se venkovní marmolit udržuje

Hrubá struktura navíc nijak nezhoršuje údržbu, naopak. Marmolit se čistit téměř nemusí. Postačí pravidelné oplachování vodou. Doporučená frekvence údržby je každých 3 až 5 let nebo podle potřeby. Bát se nemusíme ani výraznějšího znečištění.

V případě, že je to nutné, jednoduše ostříkáme plochu zahradní hadicí. Tato omítka je voděodolná a omyvatelná, pakliže ji necháme vytvrdnout. Mezi další výhodné vlastnosti předurčující venkovní využití patří nenasákavost, pružnost a také fungicidní efekt.

Jakou barvu marmolitu vybrat

Nadmíru zajímavý je marmolit také po vizuální stránce. Většinou se setkáte s podobou jemnozrnnou a středně zrnitou, občas se vyskytuje i hrubozrnný marmolit. Všechny varianty jsou stejně kvalitní a snadno se s nimi pracuje, v tomto případě záleží hlavně na vizuálních preferencích.

Při výběru barvy berte v potaz vlastní vkus i to, aby dům svým pojetím zapadl do okolí. Světlé a decentní pastelové odstíny, jako je například béžová, jsou dostatečně neutrální a téměř nikde na sebe nestahují přílišnou pozornost. Snadno se tak vyhnete nevoli úřadu i tázavě pozdviženému obočí kolemjdoucích.


Marmolit, moderní venkovní omítka, už ji znáte? Marmolit, moderná vonkajšia omietka, už ju poznáte?