Jak se dělá marmolit aneb nahlédnutí pod pokličku výrobcům

Možná znáte přímo termín „marmolit“, možná si alespoň ze svého okolí vybavujete minimálně jednu stavbu, na které lze spatřit typickou zrnitou strukturu. Víte ale, z čeho takový marmolit vlastně je a jak se dělá?

Co je to marmolit

Za oživení zájmu o tento materiál vděčíme slavnému ruskému chemikovi Michailu Lomonosovi. Ačkoli byly mozaikové omítky známé již dávno předtím, teprve zásluhou tohoto polyhistora došlo k jejich jakési renesanci.

V moderním pojetí se jedná o směs vytvořenou z pojiva a kameniva. Pojiva mohou být různorodá, nejběžněji se používají tři.

To akrylátové se vyznačuje vysokou elasticitou a jeho podstatnou výhodou je, že už se nemusí dále ředit. Pojiva minerální mohou obsahovat sádru, vápenec či cement. Výhodou je v tomto případě hlavně nízká cena a pevnost podkladu. Nevýhodou naopak omezená využitelnost, cement by se měl používat hlavně v exteriéru, sádra a vápenec v interiéru. Pojivo křemičité je vhodné výhradně pro interiéry. Aplikace je navíc určena spíše pro zkušené řemeslníky, neboť směs rychle tuhne.

Marmolit je typický též svou strukturou v podobě drobných kamínků. Může to být většinou mramor, ale také žula nebo křemen či jiné přírodní materiály. V některých případech se kámen také nahrazuje umělou alternativou.

 

Barevnost a hrubost marmolitu

Přidáváním barev se pak dosahuje žádoucího vizuálního efektu. Barvit se kamínky samozřejmě nemusejí, v některých případech je cílem naopak ponechat zabarvení přírodní. Také barvený marmolit je z hlediska původního odstínu stálý. Použité barvy neblednou ani pod vlivem UV záření. Po celou dobu životnosti omítky si i při vnějškovém použití například na fasádě marmolit uchová svůj původní odstín.

Tato kamenná drť může mít různou hrubost, která se typicky pohybuje v rozpětí 0,8 až 4 mm. Zrnitost se odvíjí zejména od toho, jaký kámen se použije a také od plánovaného účelu využití omítky.


Jak se dělá marmolit aneb nahlédnutí pod pokličku výrobcům Ako sa robí marmolit – nahliadnutie pod pokrievku výrobcom