Dekorativní fasádní omítka

Dekorativní fasádní omítka? Marmolit!

Dekorativní fasádní omítka je často označovaná jako marmolit. Jedná se vlastně o mozaiku složenou z drobných barevných kamínků, které jsou buď přírodního nebo umělého původu. Nejčastěji jsou vyrobeny z drceného kamene, jako je například mramor nebo křemen, případně z barevných písků a pojiva z akrylátové pryskyřice. Vybrat si můžete jak z jednobarevných, tak i vícebarevných kamínků.

Na co se marmolit používá

I když se může použít i pro interiérové omítky, jeho hlavní pole užití je na fasádních omítkách. Ideálně se hodí na místa, která jsou extrémně namáhaná, či vystavený většímu riziku znečištění či poškození, jako jsou sokly, pilíře, sloupy a portály atd. Jeho výhodou je vysoká odolnost proti mechanickému poškození a nepříznivým povětrnostním vlivům. Navíc vypadá jako přírodní kámen, skvěle se udržuje a má dlouhou životnost. Barevných variant je velké množství a díky zvolené výrobní technologii je barevně stálý.

 

Aplikace dekorativní fasádní omítky

Nanést dekorativní fasádní omítku není nic komplikovaného a zvládne to i domácí kutil. Je ale třeba dodržet vhodné teplotní podmínky – ne méně než 5 °C a ne více než 25 °C a sucho. Déšť během aplikace dekorativní fasádní omítky by měl negativní vliv na jeho finální vzhled. Pak je třeba si připravit podklad, který by měl být rovný, očištěný, odmaštěný a ošetřený penetrací.

Dekorativní fasádní omítka se neředí, ale před aplikací je ji nutno buď ručně, nebo míchadlem s nízkými otáčkami důkladně promíchat. Pak už se může nanášet přímo marmolit nerezovým hladítkem. Tím se nanesená vrstva také vyhladí. Je nezbytné postupovat dostatečně rychle, protože nanesená dekorativní mozaika rychlým tempem zatuhne. Kamínky budou během aplikace padat na zem, ale to není chyba.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, kvalitní dekorativní fasádní omítka dá vašemu domu punc originality a zvýší ochranu fasády před poškozením.


Dekorativní fasádní omítka Dekoratívna fasádna omietka