Fasádní omítka svépomocí

Jak si udělat fasádní omítku svépomocí

Doby, kdy na omítnutí fasády domu bylo zapotřebí sehnat vyučeného zedníka, jsou už naštěstí pryč. Moderní tenkovrstvé fasádní omítky se aplikují velmi jednoduše a jejich nanesení zvládne i zručný laik svépomocí.

Základem je výběr správné omítky

Při nanášení fasádní omítky můžete pracovat ručně s nerezovým hladítkem, nebo za pomoci stříkací pistole. Podle toho si vyberte správný typ fasádní omítky, protože ne každá se hodí aplikaci nástřikem. Pokud budete dělat fasádu hladítkem a bude to poprvé, je vhodnější si vybrat fasádní omítku s většími zrny, které drobné nedokonalosti spíše zakryjí.

Když si nejste jisti, raději se poraďte s někým zkušenějším. Vždy se ale držte doporučení výrobce. Naprostá většina z nich doporučuje pro nanášení fasádní omítky venkovní teplotu v rozmezí 5 až 25 °C, suché počasí a ideálně lehce oblačno. Příliš mnoho slunečního záření také není nejvhodnější.

 

Fasádní omítka krok za krokem

Prvním krokem je příprava podkladu tak, aby byl suchý, čistý, bez mastných skvrn a nerovností. Může se jednat o jádrovou omítku, zateplenou konstrukci, betonovou stěrku. Postupujte vždy podle projektu. Na připravený povrch pak aplikujte penetrační nátěr. Pastovité fasádní omítky se dodávají už hotové, takže je můžete rovnou aplikovat, ale pokud se rozhodnete pro klasickou minerální omítku, musíte si ji namíchat podle návodu výrobce.

Nerezovým hladítkem nanášejte omítku jedním tahem bez přerušení, odstraňte přebytečnou vrstvu a následně vyhlaďte. Podle toho, jaký povrch chcete mít, zvolte vhodnou metodu. Každý povrch potřebuje jiné technologické přestávky. Rýhovaný povrch vyžaduje, aby základní vrstva krátce zaschla.

Rýhy se pak vytvoří krouživými nebo rovnými pohyby hladítka z plastu, či polystyrenu. Škrábaný povrch se musí dělat ihned po dokončení základní vrstvy, kdy se omítka zatře plastovým hladítkem krouživými pohyby. Naopak hladký povrch vyžaduje, aby základní vrstva zasychala celé dva dny. Pak se na ni nanáší opět plastovým hladítkem a krouživými pohyby vyhlazovací omítka, jejíž zrna mohou mít velikost maximálně půl milimetru.

V případě, že jste použili probarvenou fasádní omítku, máte hotovo, jinak vás ještě čeká aplikace fasádní barvy. Vždy buďte trpěliví a dobu mezi jednotlivými kroky doporučenou výrobce nezkracujte. Jen tak bude výsledek odpovídat vašemu očekávání.


Fasádní omítka svépomocí Fasádna omietka svojpomocne