Fasádní omítka – postup

Jak si udělat fasádní omítku bez chyb

Fasádní omítka už dávno není výhradní doménou řemeslníků, ale řada lidí si ji dokáže vytvořit svépomocí. Konkrétní pracovní postup závisí nejen na zvoleném materiálu, ale také na tom, zda je omítka aplikována nástřikem, nebo ručně za pomoci hladítek. Chce to samozřejmě aspoň základní zručnost, ale vzhledem k široké nabídce uživatelsky pohodlných materiálů i možnostem strojového nanášení se to dá zvládnout velmi dobře.

Jak se připravit

Prvním krokem je volba metody. Nástřik fasádní omítky budete mít hotový za polovinu času, ale nehodí se pro všechny typy omítek. Při výběru materiálu tak berte v potaz nejen budoucí vzhled a užitné vlastnosti, ale také výrobce doporučenou technologii nanášení. Čím menší je zrnitost vybrané fasádní omítky, tím viditelnější jsou všechny nerovnosti na zdi. Důležitý je také správný termín.

I když dnes existují omítky, které lze nanášet v podstatě celoročně, vždy se striktně držte doporučení výrobce. Aplikace v příliš chladném počasí, za deště nebo na silném přímém slunci by mohla snížit jak kvalitu fasádní omítky, tak její životnost. Za nejvhodnější je považováno teplotní rozmezí 5 až 25 stupňů.

Důležité je také si práci dobře rozvrhnout tak, abyste v jednom dni vždy dokončili jeden úsek fasády, například jednu stěnu, nebo pruh pod oknem apod. Předem si také zkontrolujte, zda je podklad rovný, očištěný a bez trhlinek. Ideální je také mít všechna balení omítkové směsi ze stejné výrobní šarže.

Postup při nanášení fasádní omítky

Pokud to výrobce fasádní omítky doporučuje, musíte nejprve nanést penetrační nátěr. Ten je třeba nechat dobře zaschnout. Další postup se liší podle toho, zda jste si koupili hotovou namíchanou omítku (pastovité omítky), nebo omítkovou směs (minerální omítky), kterou si musíte sami namíchat podle návodu.

 

Pokud fasádní omítku aplikujete klasicky hladítkem, nanášejte ji jedním tahem bez přerušování. V opačném případě byste měli povrch nejednotný. Pro natažení základní vrstvy se vždy používá hladítko nerezové. Nanesenou omítku zarovnejte stržením přebytečné vrstvy a důkladně vyhlaďte. Pak postupujte podle toho, jakou chcete mít finální strukturu omítky.

Pro rýhovanou strukturu nechte krátce zaschnout a rýhy vytvořte buď krouživými, nebo rovnými pohyby plastového, případně polystyrénového hladítka. Škrábaná struktura se vytvoří, když hned po nanesení omítky použijete plastové hladítko a krouživými pohyby omítku zatřete. Pro hladký povrch musíte nejprve nanést omítku a až po 48 hodinách ji dokončit aplikací vyhlazovací omítky se zrny o velikosti do 0,5 mm. Ta se nanáší plastovým hladítkem krouživými pohyby.

Na co si dát pozor

Pokud jste sami omítku nedělali, vyzkoušejte si její aplikaci nejdříve na nějakém méně viditelném místě. To samozřejmě platí i pro nástřik. Vždy byste si měli dát pozor na to, aby na jedné ploše měla omítka stejnou tloušťku i finální úpravu. Proto by se na jedné ploše neměli střídat dva různí lidé. Při finální úpravě dodržujte doporučenou dobu. Příliš čerstvý, nebo naopak příliš zaschlý materiál se může chovat jinak.


Fasádní omítka – postup Fasádna omietka – postup