Jaké keramické obklady pro vnitřní schodiště?

Vytvořit dokonale vypadající schodiště není vždy tak snadné, jak bychom si mohli myslet. V první řadě bychom měli zvážit alternativní možnosti ke klasickým dřevěným stupňům a podstupňům. Skvělou volbou jsou keramické dlaždice Paradyz, které se vyznačují optimální úrovní protiskluznosti a pórovitosti.

Díky tomu je povrch schodů obložených keramickými dlaždicemi nejen estetický, ale také stoprocentně bezpečný pro členy domácnosti. Připravili jsme pro vás obsáhlého průvodce, který vám poradí, jak pokládat dlažbu na vnitřní schody a jak vybrat typy dlažeb, které jsou pro takové použití ideální.

Keramika na schodech – jste si jisti, že je to správná volba?

Jistě si mnoho lidí položilo otázku, jaký materiál použít na povrchovou úpravu schodů ve svém domě. Pokud již máme připravenou betonovou konstrukci – naše možnosti jsou téměř neomezené. Můžeme se rozhodnout pro klasiku, tedy dřevo, nebo mírně avantgardní řešení, jako je mikrocement nebo architektonický beton.

Naštěstí existují i další možnosti. Které to jsou? Doporučujeme zejména keramické dlaždice, které na schodech vypadají perfektně a navíc mají užitečné technické vlastnosti, které ovlivňují komfort každodenního používání schodů.

Proč bychom tedy měli zvolit keramické obklady na schody? Důvodů je několik, přičemž nejdůležitější jsou:

  • vynikající protiskluznost povrchu
  • dlouhodobá životnost
  • snadné udržování schodů v čistotě
  • možnost výběru z mnoha barevných a designových variant materiálu
  • relativně nízké náklady na povrchovou úpravu schodů v porovnání například se stupni a podstupnemi z přírodního dřeva

O výhodách keramických obkladů a dlažeb bychom mohli hovořit hodiny. Jedná se o materiál, který je ideální nejen pro pokládku povrchu schodů, ale také pro podlahy, stěny a také vanové a sprchové kouty v koupelnách.

Dá se říci, že keramika Paradyz je nadčasovým výrobkem, který umožňuje vytvářet bezvadné bytové úpravy – počínaje schodištěm a konče obložením krbu v obývacím pokoji nebo vanou v koupelně.

Kolekce Neve Creative

Vnitřní schodiště obložené dlaždicemi – jak si vybrat keramiku, která bude vyhovovat vašim potřebám?

Než se rozhodneme položit keramické obklady na vnitřní schodiště, je důležité určit, jaký typ obkladů bude nejlépe odpovídat našim potřebám a očekáváním. Učinit konečné rozhodnutí není tak snadné, už jen proto, že musíme analyzovat minimálně několik parametrů keramických obkladů.

V případě nabídky Paradyz bychom měli vždy věnovat pozornost takovým faktorům, jako jsou např:

  • Tvar – pro vnitřní schodiště jsou ideální čtvercové nebo obdélníkové dlaždice.
  • Formát – abychom minimalizovali odpad při pokládce keramiky na schody, vybírejme takové rozměry dlaždic, které nejlépe odpovídají velikosti stupňů na našem vnitřním schodišti.
  • Třída otěru – v sortimentu keramiky Paradyz nalezneme optimální třídu otěru pro domácí schody – zde doporučujeme verzi třídy 4/12000.
  • Úroveň protiskluznosti – u vnitřních schodů doporučujeme minimálně třídu R9, i když vhodnou volbou bude i vyšší třída.
  • Povrch – pro vnitřní schody jsou nejlepší matné a strukturované dlaždice, které uživatele dále chrání před uklouznutím. U stupňů doporučujeme také leštěné nebo saténové dlaždice, které esteticky zvýrazní charakter interiéru.

Pokud se rozhodnete pro matné dlaždice, tady se dozvíte jak o ně pečovat.

Při výběru moderní dlažby pro vnitřní schody nemusíme kontrolovat úroveň mrazuvzdornosti – uvnitř domů a bytů je vždy vytápění nebo klimatizace, takže dlažba „pracuje“ v optimálních podmínkách.

Tonalita a lícová strana keramických obkladů Paradyz – jak vybrat správný schodišťový obklad?

V sortimentu Paradyz najdete mnoho variant obkladů vhodných pro interiérová schodiště. Přesto bychom před konečným rozhodnutím měli zvážit dva parametry, které silně ovlivňují výsledný efekt po položení keramiky na schodiště. Máme na mysli tonalitu a fazetování. Zatímco první z nich je pojem, se kterým se jistě mnoho lidí při hledání keramiky již setkalo, pojem lícovitost je jistě pro každého novinkou.

Tonalita

Protiskluzové dlaždice na schody jsou v kolekcích Ceramika Paradyz k dispozici v pěti různých provedeních. Rozlišujeme stupně V0 až V4, kde první je jednobarevná dlaždice s jednotnou barvou, zatímco V4 je označení pro keramiku na schody s viditelnými variacemi v rámci jednoho vzoru a výraznými barevnými variacemi.

Tvářnost

Jedná se o poměrně výrazný pojem, který oproti zdání silně ovlivňuje způsob obložení povrchu schodiště vybranými keramickými obklady. V kolekci Paradyz najdeme dlaždice dostupné ve čtyřech třídách lícovitosti (od F1 do F1-80). První kategorie znamená, že dlaždice má jeden líc, tj. jednotnou barvu a vzor. V případě označení F1-80 je keramika v daném formátu rozmanitá až do 80 ploch.

Pojem lícní strana používáme u dlaždic, které nemohou být monotónní a příliš se opakující v rámci jednoho vzoru. Tento pojem se běžně používá zejména pro obklady s imitací dřeva a přírodního kamene.

Keramické obklady schodů – jaká barva a vzor budou vhodné?

Při hledání ideálního povrchového materiálu pro schodiště musíme vzít v úvahu naše stylistické preference a celkový styl interiéru. Má-li být schodiště decentní, volme jednobarevné provedení nebo vzor, který nepřitahuje příliš pozornosti, například imitaci dřeva. Pro výrazné interiéry se vyplatí zvolit schodišťovou keramiku v křiklavých barvách, stejně jako vzory, které imitují například přírodní změny materiálu v podobě rezavého dehtu.

Abychom trochu odlehčili situaci, pokud jde o design interiérových obkladových schodišť, připravili jsme pro vás po třech inspiracích na povrchovou úpravu jak pro tlumené, tak pro avantgardní/typické styly.

Obkladové schodiště bez křiklavého charakteru

Pokud si ceníte klasického vzhledu interiéru vašeho domova, můžete využít naše tři inspirace a podívat se, jak vypadá klasická keramická dlažba na schodišti. Je to dobrá volba, pokud chcete schodiště skrýt v celkovém designu své nemovitosti a nechat ho zaniknout na pozadí ostatních dekorativních dokončovacích prvků ve vašem domě nebo bytě.

Klasická elegance z kolekce Paradyz Classica

Využijte všestrannost a eleganci obkladů 30×60 cm nebo 60×60 cm z kolekce Paradyz Classica a dodejte svému vnitřnímu schodišti nadčasový vzhled. Díky tomuto formátu, který se dokonale hodí k typickým šířkám schodiště, si můžete vychutnat snadnou instalaci bez nutnosti řezání dlaždic.

Kolekce je k dispozici v různých barvách, jako je béžová, bílá, šedá, a také v imitacích materiálů, jako je kámen, dřevo nebo beton, což vám umožní sladit ji s jakýmkoli interiérem, ať už moderním, nebo klasičtějším.

Moderní řešení z technické kameniny

Využijte výhod doplňkové kolekce technické kameniny Ceramika Paradyz, která díky speciálním prvkům, jako jsou nášlapné vrstvy a sokly, zajišťuje bezpečné používání a snadnou údržbu.

Technická kamenina je díky své trvanlivosti a odolnosti proti oděru ideální volbou pro schody. Tato varianta je vhodná zejména do prostor, kde, se hodí materiály s vysokou funkčností a estetickým vzhledem, přičemž si můžete vybrat z široké škály barev a vzorů.

Funkčnost a styl s protiskluzovou dlažbou

Pokud je pro vás bezpečnost prioritou, zvažte dlažbu s protiskluzovými lištami z řady Paradyz. Takový materiál pro schody zvyšuje přilnavost a bezpečnost používání schodů, zejména za ztížených povětrnostních podmínek.

Kromě funkčnosti jsou keramické dlaždice Paradyz k dispozici také v široké škále vzorů a barev, což vám umožní vytvořit jedinečné uspořádání, které bude nejen bezpečné, ale také esteticky ladit se zbytkem vašeho domova.

Obložené schodiště v domácnosti – vsaďte na výrazné interiéry!

Alternativní možností jsou dlaždice na schodiště ve výrazných barvách a neobvyklých vzorech. Rozhodněte se pro takové uspořádání, pokud chcete, aby schodiště bylo nepostradatelným dekorativním prvkem a silně ovlivňovalo estetickou hodnotu celé nemovitosti.

Jemnost betonu z kolekce Ennis

Použití dlaždic z kolekce Ennis, inspirované jemnou estetikou betonu, může vašemu schodišti dodat moderní a minimalistický ráz. Tyto keramické dlaždice na schody se vyznačují univerzálním designem a tlumenými barvami od světle šedé přes šedou až po světle béžovou.

Jsou k dispozici v matné a pololeštěné povrchové úpravě a umožňují vytvářet vícerozměrná uspořádání, která v prostoru decentně vyniknou.

Moderní minimalismus s Neve Creative

Kolekce Neve Creative, která vznikla ve spolupráci s Majou Ganszyniec, nabízí funkcionalismus uzavřený v nadčasových prvcích. Díky hře textur, barev a šerosvitu získají interiéry na prostornosti.

Jsou k dispozici v různých odstínech béžové a s různými texturami a mohou být ideálním řešením pro ty, kteří hledají decentní, ale sofistikovaný akcent na schodišti, který doplní celkový styl designu nemovitosti. Nicméně ne všechny dlaždice dostupné v této kolekci jsou určeny na podlahy.

Nezapomeňte! Při výběru keramických obkladů Paradyz pro výzdobu schodiště stojí za to věnovat pozornost rozmanitosti kolekcí, které nabízejí širokou škálu vzorů, barev a struktur. To umožňuje vytvářet jedinečná a avantgardní uspořádání, která podtrhnou charakter každého interiéru.

Kolekce Ennis Light Grey

Dřevěná dlažba na schody – k jakému stylu se taková keramika hodí?

Jedná se o nejlepší možnou volbu, pokud oceníme spíše nadčasový charakter designu interiéru a schodiště. Keramika na schody s odstínem dřeva může být skvělým doplňkem pro následující styly: loftový, moderní, minimalistický a současné módní trendy v interiérovém designu, tedy moderní organický.

Obklady pro interiérová schodiště s imitací dřeva jsou skutečným hitem, zejména pokud chcete do místnosti vnést trochu charakteru a útulnosti a zároveň chcete interiér opticky zateplit. Zkuste do svého domácího interiéru zakomponovat organické akcenty. Pokud jde o obklady interiérových schodišť, skvělým řešením jsou vzory s imitací dřeva nebo mramoru.

Obklad schodiště – klasický vzor nebo snad nadčasová rybí kost?

Existuje mnoho možností, jak položit keramickou schodišťovou dlažbu uvnitř domu nebo bytu. Kromě toho, že musíme sladit správnou tloušťku, formát a protiskluznost, musíme také určit, jak budou dlaždice položeny na stupních a podstupnicích.

První možností použití keramické dlažby na schodiště je rybí kost. Ta se dobře uplatní nejen v tradičních, ale i v moderních úpravách a dobře se kombinuje s různými materiály a doplňky. Umožňuje zajímavé vizuální efekty a může být zajímavým dekorativním prvkem v každé místnosti, včetně schodiště.

Pokud nechceme riskovat a nést další náklady spojené s pokládkou poměrně složitého vzoru rybí kosti na schodech, můžeme zvolit klasické obdélníkové nebo čtvercové schodišťové dlaždice. Takový způsob pokládky keramiky na schody bude vhodný zejména pro schodiště, kde by schody neměly příliš vyčnívat z ostatních dekorací interiéru.

Dlažba na schodech v domácnosti – proč je to vůbec dobrý nápad?

Nepochybujeme o tom, že klasická, loftová nebo i moderní dlažba na interiérové schody je hitem! I když ještě nemáme konkrétní představu o designu schodiště, vždy bychom měli zvážit možnost použití keramiky.

Volbou protiskluzové dlažby na schodiště získáme záruku: mnohaleté životnosti povrchu, bezpečnosti každodenního používání a možnosti sladit dlažbu pro vnitřní schody prakticky s jakýmkoli stylem uspořádání nemovitosti.

 

 

Převzato z Paradyz.pl


Jaké keramické obklady pro vnitřní schodiště? Aké keramické obklady na vnútorné schodisko?