Jak správně položit dlažbu ve tvaru rybí kosti?

V současné době se obklady ve tvaru rybí kosti stále častěji používají v mnoha domácnostech a obytných prostorech. Tento způsob pokládky keramiky na podlahu nebo (vzácněji) na stěny je v souladu s nejnovějšími interiérovými trendy, jako je moderní organický, loftový a všudypřítomný minimalismus v kombinaci s boho doplňky.

Jak tedy položit dlažbu ve tvaru rybí kosti a jaký materiál zvolit, aby připravený povrch byl estetický, odolný a těšil majitele domu po mnoho let? Připravili jsme pro vás obsáhlého průvodce, který krok za krokem popíše, kde začít a jak položit obklady ve tvaru rybí kosti na stěny a podlahy.

Obklady ve tvaru rybí kosti – kde začít?

Ještě než začnete pokládat obklady ve tvaru rybí kosti na stěnu nebo podlahu, měli byste si vytvořit návrh designu a vybrat správný dokončovací materiál.

Stačí si objednat klasickou keramiku v obdélníkovém formátu, např. 60 x 20 cm, z nabídky Paradyz, a to je vše. K pokládce dlažby ve tvaru rybí kosti nepotřebujeme speciální keramické obklady. V naší nabídce však máme speciální dlaždice z kolekce Chewron, které se do uspořádání „rybí kosti“ dokonale hodí.

Pravidla pro pokládku obkladů ve tvaru rybí kosti jsou jednoduchá. Stačí, když máme materiál v obdélníkových deskách, a další dokončovací práce se provádějí standardním způsobem, stejně jako kdybychom pokládali keramiku klasickým způsobem.

Když však na to přijde, základem není vědět, jak položit rybí kost na podlahu, ale jak vybrat materiál, který vám umožní dosáhnout dokonalého rybího efektu buď na stěně, nebo na podlaze.

dlažba ve tvaru rybí kosti

Na rozdíl od toho, co si možná myslíte, to není tak složité, jen musíte zvážit několik faktorů:

 • třída protiskluznosti (to je důležité, pokud pokládáte dlažbu ve tvaru rybí kosti na podlahu)
 • odolnost proti oděru
 • odolnost proti mrazu (důležité, pokud pokládáte rybí kostku například na terasu nebo balkon)
 • tloušťka a formát dlaždice

Samozřejmě nikdy nepřehlédneme design, strukturu povrchové úpravy dlaždic a barevné provedení. To jsou neméně důležité parametry, na jejichž základě budeme schopni vybrat správnou keramickou dlažbu pro přípravu designu interiéru ve tvaru rybí kosti podle našich preferencí a připraveného plánu činnosti.

Obklady ve tvaru rybí kosti – jaké typy rybí kosti se používají v interiérovém designu?

Než se pustíme do jakéhokoli keramického obkladu ve tvaru rybí kosti, je důležité vědět, jaké jsou oblíbené odrůdy rybí kosti. Oproti zdání existuje pod tímto pojmem mnoho zajímavých způsobů úpravy rovných ploch. Níže jsme pro vás připravili stručný přehled až čtyř odrůd rybí kosti.

Klasická rybí kost (francouzská)

Jedná se o pokládku dlaždic pod úhlem 45 stupňů ke stěnám. Za zvážení stojí také speciální dlaždice Paradyz Chevron, které jsou správně nařezané, aby bylo pokládání povrchů ve tvaru rybí kosti velmi snadné. Jedná se o elegantní a nadčasový vzor, který dodá prostoru dynamiku. Ideální pro velké, otevřené prostory: obývací pokoje nebo jídelny. Dobře se uplatní i v menších prostorách, například v koupelnách, protože opticky zvětšuje prostor a dodává mu nadčasovou eleganci.

Anglická rybí kost

Dlaždice se pokládají střídavě, přičemž každý list keramické dlaždice je posunutý o polovinu své délky. Vzniká tak strukturovanější a geometričtější vzor než klasická rybí kost. Tento způsob uspořádání místnosti je ideální pro kuchyně a koupelny, kde pravidelný vzor může usnadnit pokládku vedle nábytku a zařizovacích předmětů. Lze jej použít i na stěnách, kterým dodá hloubku a nadčasovost.

Rybí kost

Zde pokládáme materiál pod správným úhlem, čímž vytváříme vzor ve tvaru písmene „V“. Ostřejší úhel dodává dynamický a moderní vzhled, ale vede k o něco většímu plýtvání materiálem než při použití jiných metod pokládky rybí kosti. Zde dodržujeme úhel 60 stupňů mezi dlaždicemi a 120 stupňů ve spárách. Dlažba Chewron je ideální pro moderní prostory, stejně jako pro prostory se silně loftovým a klasickým stylem.

V sortimentu Paradyz najdete mnoho variant dlaždic Chewron, které umožňují vytvářet na podlahách krásné vzory ve tvaru rybí kosti. Upozorňujeme také, že k položení maďarského vzoru rybí kosti potřebujete buď keramické dlaždice určené pro tento styl, nebo musíte být trpěliví a každou dlaždici řezat zvlášť pod správným úhlem

Dvoubarevná rybí kost

V tomto případě je princip jednoduchý. Zvolíme dvě různé odrůdy keramických dlaždic, které se liší např. 1-2 odstíny v odstínu. Tímto způsobem rybí kost silně kontrastuje a vytváří poměrně extravagantní styl dokončení interiéru místnosti. Jedná se však o méně těžkopádný způsob pokládky obkladů a dlažeb než například mozaiky, které mohou celé uspořádání zahltit.

Jak položit dlažbu ve tvaru rybí kosti? Průvodce krok za krokem

Pokud se chystáte položit dlažbu ve tvaru rybí kosti sami, měli byste vědět, jak to správně udělat. Ačkoli to není nijak extrémně složité, pro lidi bez zkušeností s dokončovacími pracemi to může být velmi problematické. Hlavně z tohoto důvodu jsme pro vás připravili průvodce krok za krokem, který vám ukáže, jak položit dlažbu ve tvaru rybí kosti a užít si nadčasový design interiéru v souladu se současnými designovými trendy.

 1. Začneme výběrem správných keramických obkladů a dlažeb – o tom jsme se již zmínili, takže přejdeme rovnou k další fázi práce.
 2. Vyznačíme si střed šířky stěny nebo podlahy, podle toho, kde se budou pokládat obklady ve tvaru rybí kosti. To je základ pro zajištění správného rozmístění celého vzoru na stěně nebo podlaze. Předejdeme tak zbytečnému plýtvání materiálem.
 3. Dalším krokem je položení keramických obkladů „na sucho“. I když to zabere mnohem více času, vyplatí se na toto „uložení“ myslet. Je důležité, pokud se chystáte položit dlažbu ve tvaru rybí kosti na podlahu poprvé nebo si jen chcete vyzkoušet, zda jste s výsledkem spokojeni.
 4. Abychom mohli začít pokládat dlažbu ve tvaru rybí kosti, musíme si připravit lepidlo na dlaždice – nejlépe takové, které k tomu věnoval výrobce dlaždic. Potřebujeme také distanční podložky, aby byl povrch rovný a tloušťka spárovací hmoty stejná. To je nezbytné, jinak by vzor rybí kosti nevypadal tak esteticky, jak by měl podle návrhu vypadat.
 5. Keramické dlaždice se pokládají v úhlu 45 stupňů vůči sobě, takže dvě spojené dlaždice tvoří úhel 90 stupňů.
 6. Pokud je to nutné, odřízněte dlaždice, které se nehodí, na určitých místech, např. v místě, kde se rybí vzor stýká se stěnou. Přebytečný materiál ořízněte speciální frézou na dlaždice nebo úhlovou bruskou – výběr závisí na vašich schopnostech a dovednostech.
 7. Vždy nanášejte lepidlo podle pokynů výrobce, i když se to obvykle provádí zubovou stěrkou. Lepidlo rovnoměrně naneste na plochu, na které bude položen rybí vzor.

Nezapomeňte, že lepení dlaždic začínáme zespodu a postupujeme směrem nahoru – nikdy ne naopak. Zde také rozetřeme lepidlo na každou jednotlivou keramickou dlaždici. Tím zabráníme vzniku mezer v místech lepení.

Jak správně položit dlažbu ve tvaru rybí kosti?

Dlažba ve tvaru rybí kosti na podlaze – jak ovlivní design místnosti?

Pokud se rozhodnete položit na povrch podlahy dlažbu ve tvaru rybí kosti, je třeba dbát na to, abyste zvolili správný úhel dlažby, tedy typ rybí kosti. Zkontrolujte také, jaké osvětlení máte ve vybraných místnostech, kde má být nakonec položena podlaha ve tvaru rybí kosti. Na rozdíl od toho, co si možná myslíte, má úhel světla a samotný povrch podlahy obrovský vliv na efekt, který nám rybí kost v interiéru poskytne.

Při pokládce dlažby ve tvaru rybí kosti na podlahu můžeme dodržovat dvě designové zásady:

 1. Pokud položíme rybí kost podél delší stěny místnosti, opticky ji prodloužíme a zvětšíme. To je dobré řešení pro menší místnosti, kde se vyplatí bojovat o každý centimetr prostoru – i ten optický.
 2. Vzor rybí kosti podél kratší stěny interiér rozšíří, což má také tu výhodu, že místnost opticky zvětší. Zvažme však, zda má časově náročné pokládání podlahy ve tvaru rybí kosti podél kratšího okraje místnosti skutečně smysl.

Máme pro vás jeden opravdu dobrý tip! Použijte rybí kost v interiérech, kde chcete opticky zvětšit prostor. Když na podlahu položíte maďarskou dlažbu ve tvaru rybí kosti, rozdílu si všimnete téměř okamžitě.

Mozaika na podlaze a typ dlažby – co stojí za to vědět?

Než se rozhodnete pro konkrétní materiál pro pokládku mozaiky na podlahu nebo na stěnu, je důležité znát rozdíly mezi rektifikovanou a kalibrovanou dlažbou. Přestože rozdíly jsou elementární, vyplatí se před zahájením dokončovacích prací a objednáním materiálu zjistit, který bude vhodný pro použití v naší nemovitosti.

1.Rektifikované dlaždice

Jedná se o keramické obklady vyrobené s vysokou přesností, s rovnými hranami s úhlem 90 stupňů. Tento materiál doporučujeme pokládat, i když s minimem spárovací hmoty, zejména v místech vystavených vodě a vlhkosti.

Tuto odrůdu dlaždic můžeme pokládat ve vzoru rybí kosti a řezat dlaždice speciální řezačkou na keramiku. Po nařezání stačí hrany opracovat pilníkem nebo smirkovým papírem. Takto připravený materiál lze lepit v místě vzoru rybí kosti.

2.Kalibrované dlaždice

Tyto dlaždice mají hrany zaoblené. Kromě toho je k jejich položení vždy zapotřebí spárovací hmota a často se dodávají ve formě mozaiky. Kalibrované verze dlaždic se řežou úhlovou bruskou nebo řezacím strojem s vodním paprskem. Dlaždice ve tvaru rybí kosti na podlaze v kalibrované verzi pravděpodobně nebudou tím nejlepším nápadem.

A co třeba keramické obklady pro vnitřní schodiště? Inspirujte se zde!

V jakých designových stylech je dobré pokládat dlažbu ve tvaru rybí kosti na podlahu nebo na stěnu?

Pokud jde o sladění dlažby ve tvaru rybí kosti s celkovým designovým stylem a povrchovou úpravou místnosti, měli bychom zvážit několik skladeb. Nejprve se pokusme napasovat dlažbu ve tvaru rybí kosti na podlahu nebo stěnu do moderního organického stylu.

Zde spojíme modernost s přirozeností a zvolíme jednoduché formy a organické materiály. Dlažba ve tvaru rybí kosti do tohoto trendu zapadá tím, že interiéru dodává přirozený rytmus a texturu. Mohou být vyrobeny z keramiky, která imituje dřevo, což ještě více zdůrazní organický charakter uspořádání.

Alternativní styly, ve kterých budou obklady ve tvaru rybí kosti fungovat stejně dobře, jsou:

 • Loft, který se vyznačuje syrovostí a industriálním charakterem. Obklady ve tvaru rybí kosti mohou dodat trochu tepla a domácího kouzla. Ideální budou keramické dlaždice připomínající vzhled starých továrních cihel nebo betonu, které zachovají charakter loftu a zároveň do něj vnesou dekorativní prvek
 • Moderní, kde převládají čisté linie a minimalismus, se obklady ve tvaru rybí kosti mohou stát zajímavým akcentem. Výběrem obkladů ve tvaru rybí kosti v tlumených barvách, jako je šedá nebo bílá, můžete dodat uspořádání dynamiku, aniž byste ohrozili jeho minimalistický charakter
 • Klasické interiéry, bohaté na dekorativní detaily a elegantní povrchové úpravy, mohou s obklady ve tvaru rybí kosti získat na výraznosti. Ideální jsou zde obklady ve tvaru rybí kosti s jemným leskem, které budou ve vzoru rybí kosti na stěně vypadat jednoduše šíleně, stejně jako obklady ve tvaru rybí kosti z minulých let, ale s moderním nádechem
 • Skandinávský styl si cení jednoduchosti, funkčnosti a blízkosti k přírodě. Obklady ve tvaru rybí kosti z materiálů imitujících dřevo nebo ve světlých, neutrálních barvách mohou zdůraznit světlost a prostornost interiéru

Vyplatí se pokládat obklady ve tvaru rybí kosti? Shrnutí

Podle našeho názoru je koupě keramické dlažby, kterou položíte ve vzoru rybí kosti buď na podlahu, nebo na stěny, skvělou volbou. Proč?

Důvodů je hned několik:

 • jedinečnost designu interiéru
 • univerzálnost použití
 • vynikající estetika a designový charakter
 • možnost opticky změnit proporce místnosti – prodloužení nebo rozšíření
 • reálná možnost dosáhnout stylistické hloubky bez ohledu na hlavní téma

Shrnuto: nákup keramických obkladů Paradyz a jejich uspořádání do vzoru rybí kosti je skvělý nápad. Pokud hledáte způsob, jak nechat svůj interiér vyniknout a vnést do místnosti osobitý styl, určitě zvažte rybí kost. Přestože způsob pokládky dlaždic tímto způsobem zabere více času a vzniká při něm určitý materiálový odpad, efekt může být skutečně ohromující.

 

 

Převzato z Paradyz.pl


Jak správně položit dlažbu ve tvaru rybí kosti? Ako správne položiť dlažbu v tvare rybej kosti?