Kombinace keramických obkladů se dřevem – nejlepší tipy na jednom místě!

Keramika Paradyz a přírodní dřevo jsou ideální kombinací. Pokud chceme vytvořit interiér nemovitosti, který nadchne svým stylem a zároveň se řídí nejnovějšími trendy v interiérovém designu, měli bychom se podívat, jak kombinovat dlažbu s panely – jak na podlaze, tak na stěnách. Zajímavé by mohlo být pro vás i pokládání dlažby ve tvaru rybí kosti.

Rozhodování – dlažba nebo panely – nemusí být vůbec složité. Pokud milujeme bytové úpravy s použitím přírodního dřeva a prken, ale zároveň se nechceme vzdát funkčnosti keramiky na podlaze, můžeme se rozhodnout pro kombinaci těchto dvou materiálů. Připravili jsme pro vás obsáhlého průvodce, který vám spolu s typickými tipy na povrchovou úpravu napoví, jak různé dlaždice kombinovat a zda je vůbec lze kombinovat s deskami nebo dřevěnou podlahou.

Dlažba nebo laminát – odpovězme si na základní otázku!

Jistě každý, kdo alespoň jednou plánoval, jak dokončit svůj dům nebo byt, stál před podobným dilematem. Pokud v tuto chvíli zvažujeme volbu například keramické dlažby versus přírodního dřeva na podlahu, nemusíme dělat kompromisy. Moderní dokončovací technologie umožňují esteticky zařídit interiér i v případě, že chceme položit keramickou dlažbu a dřevěná prkna zároveň – a to nejen na podlahy, ale i na stěny.

Co bychom tedy měli mít na paměti, než se rozhodneme tyto dva radikálně odlišné materiály kombinovat? Především se vyplatí vědět, jak prakticky kombinovat obklady a desky.

Několik užitečných rad:

  1. Dřevěné interiérové prvky vždy kombinujte s keramickými obklady tak, aby k sobě stylově ladily. Klasicky se můžeme pokusit sladit vzor a barvu obkladů s dřevěnou podlahou. Alternativní možností jsou kontrasty, tj. například dřevěná prkna prolamovaná černými dlaždicemi.
  2. Nikdy nezapomínejte na dilatační spáry v místech, kde se dřevěná podlaha stýká s keramickou dlažbou. To lze provést pomocí přiměřeně silnější vrstvy spárovací hmoty nebo ještě lépe pomocí speciálních dilatačních lišt. Tímto způsobem nehrozí, že by některý z položených materiálů změnil svou polohu a způsobil například nerovnosti na podlaze.
  3. Pozor na příliš výrazné kontrasty. Pokud jste se rozhodli pro klasickou keramickou dlažbu v jednotných odstínech šedé, nekombinujte ji za každou cenu s dřevěnou podlahou ve výjimečně světlé barvě. Taková kombinace může být příliš kontrastní, což obvykle vede ke zhoršení estetiky interiéru.
  4. Ujistěte se, že vybrané dřevěné a keramické dlaždice jsou vhodné pro podmínky, ve kterých budou používány. Například v prostorách vystavených vysoké vlhkosti budou lépe fungovat keramické obklady a dřevo s vysokou odolností proti vlhkosti a exotické dřevo.
  5. Použijte flexibilní lepidlo na obklady, které zvládne rozdíly v tepelné roztažnosti dřeva a keramických obkladů. Na dřevo můžete použít polyuretanové lepidlo nebo jiné lepidlo určené na dřevo, které poskytuje dostatečnou pružnost a přilnavost.

Dlaždice jako lamely na podlaze – je to dobrý nápad pro výzdobu interiéru?

Rozhodně ano! Kombinace keramických dlaždic, které vypadají jako dřevěné latě, s klasickými dřevěnými doplňky je hitem. Řekněme, že chceme obzvlášť elegantní prostor koupelny. V takových místnostech je hodně vlhkosti, což by mohlo vést k poškození dřevěných povrchů.

Řešením jsou keramické obklady – ať už imitují klasická prkna, nebo vypadají jako laťky řezané na míru. Takový povrchový materiál lze s úspěchem použít na povrchu stěn nebo podlahy.

Interiérový design s využitím lamel je současným dekorativním hitem. Pokud chcete zachovat nadčasovou estetiku místnosti, ale zároveň chcete, aby interiér vaší koupelny nebo obývacího pokoje působil teple, pak se rozhodněte pro obklady, jako jsou lamely. Jejich objednáním z nabídky Paradyz získáte dlouholetou životnost a záruku bezvadné estetiky i po mnoha letech ode dne položení dlaždic na podlahu nebo stěnu.

Kolekce Arctic Storm a Desire Black.

Jak kombinovat dlažbu a panely? Nejlepší tipy na design

V dnešní době máme opravdu spoustu možností, jak vytvořit dokonale vypadající obývací pokoj, kuchyň, chodbu nebo třeba koupelnu. Pokud si obzvlášť potrpíte na přirozenost místností, měli byste se rozhodnout pro moderní organický trend, skandinávský styl a jemnou modernu v kombinaci s loftem.

Představte si prostorný obývací pokoj, kde lesklé keramické obklady v kuchyňské části plynule přecházejí do teplých dřevěných obkladů obývacího pokoje, oddělených pouze jemným kovovým proužkem. Tento způsob bude dobře fungovat v domácnostech, kde se v estetice snoubí modernost s klasickými prvky, čímž vzniká prostor, který je funkční a zároveň plný stylu.

Abychom vám konečné rozhodnutí trochu usnadnili, rozhodli jsme se připravit sérii designových inspirací, takže místnosti, v nichž použijeme kombinaci keramických obkladů a přírodního dřeva, budou působit nadčasově a vnesou do uspořádání trochu útulnosti.

Použijte ozdobné lišty a dilatační spáry

Navzdory tomu, co si možná myslíte, nemusí být dilatační spáry pro dokončovací práce noční můrou. Spáry mezi dřevem a keramickými obklady mohou být skvělou příležitostí, jak do uspořádání vnést další dekorativní prvek. Kdy je tedy dobré použít ozdobné lišty při spojování dvou velmi odlišných materiálů?

Toto řešení je ideální pro každého, kdo v interiérovém designu oceňuje propracovanost a přehlednost. Dekorativní lišta umožňuje jasně vyznačit hranici mezi dvěma různými materiály a zároveň dodává místnosti soudržnost.

Výběr lišty v doplňkových odstínech k oběma typům podlah (dřevěné a keramické) nebo odvážná volba kontrastu se může stát jemným, ale nápadným detailem, který podtrhne charakter interiéru. Tato estetika se uplatní v moderních i tradičnějších prostorách a dodá jim eleganci a vytříbený styl.

Plynulá kombinace podobných vzorů, barev a jemného spárování

Pro milovníky minimalismu, kteří hledají způsob, jak vytvořit plynulý, téměř nepostřehnutelný přechod mezi keramickými obklady a panely, se přímé spojení představuje jako mimořádně atraktivní možnost.

Taková technika vyžaduje precizní zpracování a přesné sladění obou materiálů, aby byl zajištěn harmonický a jednotný povrch. Ve spárách mezi panely a dlaždicemi musíme použít spárovací hmotu, která je co nejužší, ale dostatečně široká, aby byla zachována přiměřená dilatační spára mezi materiály.

Pokud jsou keramické obklady a dřevo v podobném stylu – pak vytvoříme mimořádně estetický přechod například mezi kuchyní a obývacím pokojem.

Takové řešení ideálně odpovídá estetice moderních loftů a otevřených obytných prostor, kde je minimalistický charakter interiéru ještě zdůrazněn jemnou kombinací materiálů. Výsledkem je elegantní, čistý prostor, který zaujme svou jednoduchostí a moderností.

Dva v jednom – keramika na podlaze, dřevo na stěnách

Dalo by se říci, že se jedná o téměř ideální kombinaci. Předpokládejme, že na podlahu položíme keramickou dlažbu Paradyz imitující mramor nebo žulu a na stěny instalujeme dřevěné latě. Tímto zajímavým způsobem vytvoříme loftový, skandinávský a lehce moderní prostor např. v obývacím pokoji, kuchyni nebo předsíni.

Dřevěné stěny nejenže vypadají šíleně krásně, ale také dodají interiéru trochu tepla a útulnosti. Keramika na podlaze výrazně usnadňuje udržování čistoty v místnosti. Dlažba Paradyz navíc nevyžaduje pravidelnou impregnaci, ale pouze pravidelné čištění. Takový povrch se vám odvděčí estetikou, která bude domácnost těšit po mnoho let.

Dlažba horizontálně a dřevo vertikálně – o co jde?

Mimořádně zajímavým způsobem, jak esteticky dotvořit interiér domu či bytu, je kombinace dlažby a dřeva, ovšem v různých směrech umístění materiálu. V případě keramických obkladů bychom je samozřejmě měli pokládat podle doporučení výrobce. Šipky se směrem správné pokládky obvykle najdete na zadní straně dlaždice.

Nicméně kombinace horizontálně uspořádaných keramických dlaždic se svislými lištami se může ukázat jako trefa do černého. Ta opticky zvětší prostor a dodá mu jemné zónové vymezení. Co to znamená? Inu, změnou směru, v němž je materiál položen, můžeme například oddělit jídelní kout od prostoru k sezení v obývacím pokoji, aniž by byla narušena estetika designu místnosti.

Různé struktury a barvy v jednom uspořádání

Naším posledním návrhem je zkombinovat neuvěřitelně esteticky působící dřevěná prkna jako dekoraci stěn nebo oddělit určitou oblast podlahy společně s keramickými dlaždicemi, které položíme v celé kuchyni a elegantně jimi rozšíříme obývací pokoj.

Zde nehrozí, že by keramika se dřevem nevypadala dobře. Nadčasové dlaždice Paradyz, se dodávají nejen v mnoha formátech, ale také ve vzorech, které můžeme dokonale sladit nejen s jakýmkoli designovým stylem, ale také s téměř jakoukoli přírodní strukturou dřeva.

A co víc… Porcelánové obklady Parady. se dodávají také ve variantách imitujících dřevo. To je dobrá volba, pokud chcete odolný a estetický povrch podlahy, ale zároveň nechcete keramiku příliš odlišit od přírodního dřeva.

Jak sladit barvu a vzor dlaždic s dřevěnou podlahou nebo obložením stěn?

To je poměrně obtížná otázka, už jen proto, že v sortimentu Paradyz je k dispozici celá řada keramických dlaždic. Pokud nás nudí současné uspořádání místnosti nebo je podlaha již poškozená, obvykle se nevyplatí investovat do osvěžení vzhledu použitého materiálu.

V místech, kde chceme ponechat přírodní prkna nebo dřevěné ozdobné body, je lepší objednat novou keramickou dlažbu a kombinovat ji s dřevěnými interiérovými prvky.

Při slaďování barevného provedení keramických obkladů a dlažeb s dřevěným interiérovým obložením se vyplatí dodržovat jednoduchá pravidla. Pro začátek si určíme, o jaký vzor máme zájem. Můžeme si pořídit obklady imitující dřevo, mramor nebo žulu. Tímto způsobem vytvoříme soudržné uspořádání, kde dřevo nebude vyčnívat z použité keramiky.

Alternativní možností jsou keramické obklady, které se dřevem kontrastují. Zde dobře poslouží tónované dlaždice, tj. dlaždice se strukturami na povrchu, které by se přirozeně vyskytovaly na různých materiálech, např. rezavý dehet. Pokud si přejete výrazné akcenty, zvolte barvy obkladů, které silně kontrastují s barvou dřevěných prvků použitých na stěnách a podlahách.

V jakých interiérových stylech se kombinace keramických obkladů a přírodního dřeva nejlépe uplatní?

Kombinace keramických obkladů a dřeva se nejlépe hodí pro současný trend moderního organického interiérového designu. Ten kombinuje modernost, minimalismus a nadčasovou třídu s organickými doplňky. Zde se béžová, hnědá a odstíny šedé dobře doplňují s rostlinnými zelenými doplňky.

Styly, ve kterých kombinace keramiky a dřeva vypadá stejně dobře, jsou: moderní, loftový, minimalistický a dokonce i vintage styl.

Jak zkombinovat obklady a panely bez soklové lišty?

Zde vyniká jedno výhodné řešení, a to: dilatační spára. V tomto případě je vhodné zajistit, aby spára mezi dřevem a keramickými obklady byla dostatečně široká. Jen tak bude dilatační spára „fungovat“ tak, jak má, a zároveň bude spojení obou krajních materiálů navzájem prakticky neviditelné.

Takové řešení je namísto dilatační spáry a ozdobné lišty vhodné pro minimalistický design interiéru. Vždy, když chcete mít hladké přechody mezi dokončovacími materiály, měli byste uvažovat o použití dilatační spáry – nejlépe v barvě podobné barvě položených obkladů a dřevěných desek.

Jak položit dlažbu s dřevěným vzorem na podlahu?

Je to jednoduché. Nepotřebujeme k tomu žádné speciální nářadí ani neobvyklé dovednosti. Keramické dlaždice s imitací dřeva se pokládají stejným způsobem jako klasické podlahové dlaždice. Zde je třeba vědět, že pro keramiku Paradyż jsou k dispozici různé typy materiálových ploch.

V některých případech můžeme rozlišit až 80 typů obkladů, přičemž jednotlivé se mezi sebou liší pouze v drobných detailech. Díky tomu vypadá položený povrch keramických obkladů s dřevěným povrchem jako přírodní dřevo.

Jak spárovat dlaždice napojené na dřevěnou podlahu?

Nakonec se ještě zmíníme o spárování prostoru mezi keramickou dlažbou a dřevěnou povrchovou úpravou podlahy. Vezměme v úvahu rozdíly v tepelné roztažnosti jednotlivých materiálů – z tohoto důvodu je vhodné použít pružnou spárovací hmotu, která se nepoškodí a nerozpadne se při mikropohybech povrchu.

Nezapomeňte udržovat spárovací plochu čistou a odmaštěnou. Poté bychom měli spárovací hmotu zatlačit do dilatačního prostoru, dokud nezačne sama vytékat ven. Poté, po mírném zaschnutí, musíme dlaždice/dřevo očistit od přebytečné spárovací hmoty a nechat ji zcela vytvrdnout – minimálně 24 hodin, v závislosti na technických doporučeních výrobce.

 

 

Převzato z Paradyz.pl


Kombinace keramických obkladů se dřevem – nejlepší tipy na jednom místě! Kombinácia keramických obkladov s drevom – najlepšie tipy na jednom mieste!