Macchia – Inspirováno chutí a strukturou Itálie

Terazzové podlahy, oslavované již od starověku v italských vilách, se proměnily v nepostradatelný prvek klasického designu interiérů. Jejich charakteristický vzhled, kdy mramorové úlomky jsou pevně vsazeny do cementové matrice, vytváří hladký, avšak živý povrch s jedinečným a nepravidelným vzorem. Tento tradiční materiál byl moderně opět interpretován designérkou Annou Janik-Cieślou z TU_collective v její kolekci Macchia, která čerpá inspiraci z bohatství italského vkusu a struktury.

Macchia – příběh inspirace italským uměním a přírodou

Volba terazza jako alternativy k jednolitým kamenným podlahám v Římě nebo Benátkách může na první pohled překvapit. Avšak tato fascinace začleněním drobných detailů do jednolitého celku má hluboké kořeny v jižanské kultuře a je vidět i v gastronomii, například v oblíbené zmrzlině stracciatella, kde tvrdé kousky čokolády v sametové vanilkové základně dokonale ilustrují italskou vášnivost a nepředvídatelnost.

stracciatella

Tento princip „stracciare“, sdílený mezi italskou zmrzlinou a podlahami benátských paláců, přestože je klasický, nechává stále hluboký dojem. V případě terazza dosahuje efektu fascinujícího, výrazného a přesto elegantního interiéru. „Bylo pro mě výzvou přemýšlet, jak klasickému materiálu dodat moderní výraz. Proto jsem se obrátila na terazzo,“ sdílí Anna Janik-Cieśla, tvůrkyně kolekce Macchia.

Itálie v odstínech mramoru

Tradiční italské terazzo se vyznačuje jemně rozptýlenými malými kousky mramoru, vytvářejícími živý a pestrobarevný vzor. „Abych oživil klasický design podlahy, rozhodl jsem se upravit velikost některých mramorových kousků, zvolil jsem větší úlomky vzácného mramoru, aby výsledný povrch byl ještě dynamický a výrazný,“ vysvětluje Anna Janik-Cieśla.

Mramor

Precizní práce s mramorem odhalila jeho jemné, různorodé odstíny – od světle a tmavě šedé přes krémovou až po modrou. Tyto středomořské barvy, přenesené do koupelny, okamžitě evokují atmosféru italské architektury pro každého znalce.

Výběr mramoru

Kolekce Macchia není revolucí v terazza, ale spíše respektujícím přizpůsobením klasického stylu současným požadavkům na interiéry. Základem kolekce je matná dlaždice, která je obklopena leštěnými ocelovými lištami v měděných nebo stříbrných odstínech, jak vysvětluje designérka.

Nepravidelnost s definovanými hranicemi

V kolekci Macchia je zvláštní pozornost věnována kombinaci matného základu a výrazných mramorových kousků, čímž vzniká zajímavý vzor. Hladký povrch glazury zvýrazňuje interakci světla mezi tmavším podkladem a světlými mramorovými částmi.

„Cílem kolekce Macchia bylo vyhovět různým designovým požadavkům, nabídnout jak milovníkům výrazných kontrastů, tak příznivcům jemnějších dekorů. Nabídka dlaždic umožňuje vytvořit buď výraznější, nebo jemnější kontrast mramorových částí vůči pozadí,“ říká Anna Janik-Cieśla.

Koupelna s mramorem

Díky této přirozené barevnosti celé kolekce Macchia je možné využít dynamický vzor terazza bez působení přehnaného dojmu nebo chaosu. Naopak, zjemnění barev je klíčem k dosažení jedinečně elegantního interiéru.

Kolekci doplňují základní světle šedé dlaždice a dvě varianty kovových ozdobných lišt, které lze dokonale sladit s dlaždicemi, bez ohledu na zvolenou variantu. Dostupné jsou obklady na stěnu ve formátu 33 × 90 cm a dlažby na podlahu ve formátu 60 × 60 cm.

Volná kombinace vzorů a textur

Kolekce Macchia nabízí neobvyklé kombinace materiálů s typicky středomořskou volností. Klasický terazzový motiv lze snadno začlenit do tradičního interiéru a zároveň podtrhnout sofistikovanou eleganci prostoru. Na druhé straně moderní interpretace tohoto motivu umožňuje začlenění dlaždic i do industriálně laděných prostor.

Sivá koupelna s mramorem

Různorodost vzorů a barev v kolekci Macchia poskytuje interiérovým designérům maximální svobodu a výrazovou sílu v souladu se současnými trendy. Pokud hledáte výraznou, na míru vytvořenou kolekci, která odráží tradici italského designu, Macchia představuje moderní klasiku, která splní vaše očekávání.

 

Přečtete si také: Obklady s dřevěným vzorem. Chodba zařízená v souladu s přírodou

 

Převzato z Tubadzin.pl


Macchia – Inspirováno chutí a strukturou Itálie Macchia – inšpirovaná chuťami a textúrami Talianska