Pracovní postup pro natahování marmolitu, který zvládne i začátečník

Při natahování marmolitu je zapotřebí dodržet stanovený pracovní postup. Které body jsou pro podařený výsledek ty nejdůležitější?

Správný výběr odstínu

Správný pracovní postup začíná už v obchodě. Marmolitu totiž existuje hned několik druhů zrnitosti i pestrá škála odstínů, takže vybírejte pečlivě.

Pokud nakupujete na internetu, určitě si předem objednejte vzorky. Srovnání fotografie a reálné směsi nanesené na podklad většinou nedopadá dobře, protože z obrazovky či papíru se zdají barvy být jiné.

Příprava podkladu a okolní podmínky

Až si budete jisti, že vybraný odstín určitě chcete, zaměřte se na přípravu podkladu. Ten musíte pečlivě očistit, zajistit, aby byl suchý. Opravte případné trhliny, nerovnosti a odstraňte také prach. Připravte si penetraci. Ta musí být nanesena rovnoměrně a potřebuje prostor k tomu, aby stihla i důkladně uschnout.

K natahování marmolitu si vyberte vhodné podmínky. Zejména při práci v exteriéru je dobré nečekat na podzimní měsíce, kdy už se horší počasí a výsledek by mohl zkazit déšť. Vhodné teploty jsou od 5 °C. Vyhněte se však práci v extrémních horkách, marmolit bychom neměli zpracovávat, jestliže teploty překročí 25 °C.

 

Jak natáhnout marmolit

Rizikové jsou při aplikaci marmolitu hlavně nízké teploty a vyšší vzdušná vlhkost. To může vést k nežádoucím barevným změnám, ale také k tomu, že omítka vůbec nebude dobře schnout. Nenechte se ale svázat obavou. Dodržení správného pracovního postupu vám pomůže předejít problémům a výsledek by měl být bez chyb.

Marmolit se nijak neředí, ani se do něj nic dodatečně nepřidává. V přiměřeně silné vrstvě (cca 1,5 násobek velikosti zrna) jej rovnou aplikujeme. Při práci bychom měli začít v rozích či na straně budovy. Snažíme se nanášet hmotu jedním tahem, nijak omítku nepřerušujeme a nenapojujeme.

K práci nám nejlépe poslouží nerezové hladítko. Marmolit je potřeba důkladně vyhladit. Buďte připraveni na to, že i poměrně rychle zasychá. Proto je také zapotřebí si během práce mýt pečlivě nářadí, aby vám na něm omítka nezaschla. Postačí opláchnutí vodou.


Pracovní postup pro natahování marmolitu, který zvládne i začátečník Pracovný postup pre naťahovanie marmolitu, ktorý zvládne aj začiatočník