Plot jako šperk vašeho domu, proč sáhnout po marmolitu?

Marmolit je velmi variabilní dekorativní omítkou, která svoje využití najde nejen na fasádách. Proč se hodí také na plot?

3 výhody použití marmolitu a ještě něco navíc

Typicky se marmolit objevuje zejména na soklech domů, odkud ho znají s velkou pravděpodobností i ti, kteří vlastní název „marmolit“ nikdy neslyšeli.

Barevná dekorativní omítka vytvořená nejčastěji z přírodního materiálu se používá velmi často, a to pro svou vysokou odolnost, dlouhou životnost i efektní vzhled. To jí dovoluje uplatnit se také na mnoha dalších místech kromě soklů. Jedním z nich jsou i ploty.

Omítka obsahující organické pojivo se vyrábí v řadě barevných odstínů a různé zrnitosti (hrubá, střední a jemná). Asi nejoblíbenějším druhem je marmolit střednězrnný. Designová varibilita dovoluje efektně sladit plot s barvou fasády.

V případě, že dodržíme předepsaný postup natahování marmolitu a zejména se vyhneme expozici vlhkosti, získáme kvalitní a trvanlivou omítku, jejíž životnost můžeme i ve venkovních podmínkách počítat na mnoho let.

 

Co (ne)dělat při natahování marmolitu

Vlhko je totiž škodlivé jen při samotné aplikaci, později už omítce běžný déšť nijak nevadí. Podobně odolá omítka i dalším vnějším vlivům, jako je déšť, vítr nebo vliv UV záření. Marmolit nemá tendence k blednutí barev.

Marmolit odpuzuje vodu, je odolný vůči mechanickému poškození, nevadí mu průmyslové zplodiny a lze jej snadno udržovat. Většinou postačí omytí obyčejnou vodou ze zahradní hadice. Perfektně přilne na různé typy povrchů včetně betonu. Jedná se tedy o ideální způsob, jak získat velmi upravený exteriér vašeho domu. Tento výsledný dojem navíc vyžaduje jen minimum úsilí.

Mimořádně nenáročná je i realizace. Natažení marmolitu zvládne každý zručný domácí kutil sám. Základní podmínkou je naučit se pracovat přiměřeně rychle, aby vrstva nestačila plně zaschnout a dokázali jste celou plochu pokrýt bez viditelných přechodů. Předem si proto připravte potřebné nástroje (nerezové hladítko) a dostatečné množství marmolitu.


Plot jako šperk vašeho domu, proč sáhnout po marmolitu? Plot ako šperk vášho domu, prečo siahnuť po marmolite?