Když se omítka pořádně vybarví aneb marmolit a jeho barvy

Dekorativní omítka marmolit má výhodu v široké barevné škále. Jakým způsobem se dá s jeho barevným provedením doslova čarovat?

Marmolit, barevná omítka v mnoha podobách

Marmolit může být jednobarevný či vícebarevný. Vícebarevný marmolit vytváří velmi působivý mozaikový efekt. Z hlediska kvalitativního jsou obě varianty shodné, konkrétní výběr tak závisí primárně na vkusu každého kupujícího.

Barevných variant jsou obecně na současném trhu desítky. Jednotliví výrobci mají k dispozici proto vlastní ucelené kolekce. Vycházet mohou ze základních barev, jako je například bílá a hnědá, a rozdělovat se na další světlejší či tmavší odstíny.

Je tedy rozhodně z čeho vybírat. Ať si zvolíte libovolný odstín, můžete si být jisti, že marmolit bude barevně stálý a nezačne nijak blednout ani v exteriéru pod vlivem UV záření.

Pozor, k volbě konkrétního odstínu přistupte zodpovědně a pečlivě. Marmolit se jen obtížně jakkoli předělává. Pokud by se vám výsledek nelíbil, v podstatě je nejjednodušší jej mechanicky sundat a znovu natáhnout tak, aby odpovídal vaší představě.

 

Vybírejte dle vzorníku

Výběr konkrétní barvy je nutný zásadně podle reálného vzorku. Nikdy se nerozhodujte jen podle fotografie v papírovém vzorníku nebo na základě vyobrazení na počítači, mohli byste být zklamaní. Zpravidla tato ukázka reálné podobě marmolitu neodpovídá, odstín může být mírně zkreslený. Mezi některými barevnými provedeními je navíc rozdíl jen minimální, což se těžko přenáší na papír či monitor.

Výrobci nabízejí různé podoby vzorků – jednoduše odsypané kamínky (bez pojiva) v ampuli nebo i natažený vzorek na podkladu atd. Na podobě v tomto případě už příliš nezáleží, odstín na rozdíl od obrázku je odpovídající. A to i v případě vícebarevného marmolitu, kde se dodržuje přesný poměr pro míchání jednotlivých barev.

Vybrané vzorky si můžete nechat pohodlně dodat až domů, nejste tak odkázaní na svůj odhad ani tehdy, když nemáte v blízkosti kamennou prodejnu, kde by vám marmolit mohli přímo ukázat.


Když se omítka pořádně vybarví aneb marmolit a jeho barvy Keď sa omietka poriadne vyfarbí alebo marmolit a jeho farby