Marmolit nabízí pestrou škálu možností, jak změnit vzhled fasády či interiéru vašeho domu. Jak se v jednotlivých barevných odstínech zorientovat?
Co u marmolitu napoví vzorník
Prvním vodítkem, které při výběru marmolitu budete mít, bude v každém obchodě dostupný vzorník v podobě online nebo papírové. V něm najdete přehledně vyobrazené jednobarevné i vícebarevné varianty. Spektrum odstínů je velmi široké od neutrálních přírodních barev po extravagantní probarvované varianty například v modré.
Berte však ohled na to, že vzorník je vždy orientační a slouží spíše pro přibližný přehled nad tím, co vše má obchodník v nabídce. Nelze si nad ním dělat definitivní představu o tom, jak bude omítka vypadat, až ji nanesete na zeď.
Spolehněte se na „živé“ vzorky
Vždy se na vzorky podívejte v jejich reálné podobě. To lze jednak prohlédnutím omítek v kamenném obchodě. Pokud žádný obchod v nejbližším okolí nemáte, nemusíte ani tak nakupovat vyloženě „naslepo“.
Internetové obchody dnes již také nabízejí možnost nechat si vzorek jednoduše zaslat, aby si zákazník mohl udělat kompletní představu o tom, jak marmolit skutečně vypadá. Stačí si vybrat konkrétní typ z nabídky a zadat si internetovou objednávku. V klidu a pohodlí domova si pak omítku prohlédnete a můžete dostatečně dlouho přemýšlet nad tím, která se k vám domů hodí nejvíc.
Vzorky suché i mokré
V závislosti na konkrétním obchodníkovi můžete objednat vzorek tzv. suchý nebo mokrý. Mokrý vzorek vám výrobce nebo prodejce dodá v balení. Suchý vzorek je už natažený na podkladu tak, jak by reálně vypadal na zdi. Snadno si tak mezi sebou můžete porovnat i několik variant jakéhokoli marmolitu.
Ani u mozaikového marmolitu není na místě obava z nepřesností. Kamenná či umělá drť se míchá v přesně daném poměru, který zajistí stejný barevný výsledek. To, co uvidíte na vzorníku, tak stejně posléze budete mít i na zdi a nehrozí vám, že by převažovala jiná barva. Což by ve výsledku mohlo celkový dojem úplně zničit.