Akrylátová fasádní omítka

Co je to akrylátová fasádní omítka

Akrylátová fasádní omítka je jedním z druhů tenkovrstvé omítky, která se prodává v pastovité formě a v široké škále barevných odstínů. Od ostatních tenkovrstvých fasádních omítek se liší základní pojivovou složkou, kterou je u akrylátových omítek akrylátová pryskyřice, přesněji akrylátová disperze. Dalšími složkami akrylátové omítky jsou anorganická plnidla, například křemičitý písek, a pigmenty, případně další přídavné látky jako jsou například fungicidní přípravky. Akrylátové fasádní omítky vyrábějí všichni přední výrobci stavebních hmot.

7 výhod akrylátových omítek

Akrylátové fasádní omítky jsou velmi oblíbené, protože patří k cenově nejvýhodnějším. Velmi dobře odpuzují vodu, odolávají mechanickému otěru a dobře přilnou k podkladu. Jejich aplikace je snadná a prodávají se v široké škále barev i struktur, včetně i velmi tmavých a sytých barev. Navíc jsou i omyvatelné.

 

Na co si dát naopak pozor

Nevýhodou akrylátové fasádní omítky je nižší odolnost proti výskytu mechů a plísní a ve srovnání s jinými druhy tenkovrstvých pastovitých omítek také nižší paropropustnost. Přidané fungicidní látky se po čase vyplaví deštěm a akrylátovou omítku tak neochrání bez omezení. Akrylátové fasádní omítky tak nejsou vhodné na rekonstrukce domů se sklonem k vyšší vlhkosti.

Bohužel mají akrylátové omítky také tendenci se dost špinit, takže nejsou nejvhodnější na domy stojící v průmyslových oblastech, nebo v blízkosti silnic s velmi silným provozem. Nejsou také vhodné na všechny typy podkladů, nehodí se například na kontaktní zateplení s minerální, které vyžaduje plnou paropropustnost fasády, naopak bez omezení je lze aplikovat na budovy zateplené polystyrenem. Jejich životnost je kratší než u jiných tenkovrstvých omítek.


Akrylátová fasádní omítka Akrylátová fasádna omietka