Fasádní soklová omítka

Jakou omítku vybrat na sokl domu

Sokl zná mnoho lidí hlavně ve významu jako podstavec, zejména u soch nebo některých částí nábytku, ale sokl je také velmi důležitou součástí domu. Nejčastěji je tento pojem vysvětlován jako ta část domu, která se nachází mezi úrovní okolního terénu a jeho prvním nadzemním podlažím. Musí být skvěle odizolován, aby do domu nezatékalo a aby zde nemohly vzniknout tepelné mosty. Voda v této části budovy by mohla vzlínat do výšky a poškodit tak celé stěny a jejich fasády.

Zároveň je sokl třeba chránit i proto, že spodní partie fasády domu jsou nejvíc náchylné na mechanické poškození a znečištění. Proto je neméně důležitá je povrchová úprava soklu. Sokly lze obložit kamenem, lícovým zdivem, dřevem či betonem, ale úplně nejjednodušším způsobem, jak sokl domu ochránit, je soklová fasádní omítka. Ta plní nejen ochranou, ale také dekorativní roli a podtrhuje tak celkový vzhled objektu.

Tři typy na soklové fasádní omítky

Skvělou volbou pro sokl a další namáhané partie domu jsou dekorativní mozaikové fasádní omítky, které jsou označovány jako marmolit. Mozaikové fasádní omítky jsou nejčastěji vyrobeny z drceného kamene (mramor, křemen), případně z barevných písků. Pojivem je akrylátová pryskyřice.

 

Mozaikové fasádní omítky se dodávají jednobarevné i vícebarevné. Vynikají vysokou odolností proti mechanickým poškozením, skvěle odpuzují vodu, jsou dobře paropropustné a dají se snadno omýt. Díky obsahu drceného kameniva, či kvalitních křemičitých písků jsou mozaikové fasádní omítky stálobarevné a mají velmi dlouhou životnost. Pracuje se s nimi snadno a nanést takovou omítku na sokl zvládne i laik.

Tradiční a dříve nejpoužívanější omítkou je vápenná, jejíž pojivo tvoří vápno a obsahuje také cement. Právě díky němu je omítka pevná a tvrdá. Proto se skvěle hodí také na sokly budov. Ve finálním kroku se dá povrch upravit do různé struktury díky rýhování, škrabání, nebo broušení. Vápenné omítky lze aplikovat i strojově nastříkáním.

Pokud máte dům v oblasti, kde často prší, zvažte možnost použít hydrofobizovanou omítku, která je vylepšená tak, aby lépe bránila průniku dešťové vody, případně vzlínání vody v konstrukci zdi. Hydrofobizovaná omítka má velmi dobrou paropropustnost a skvěle se hodí zejména pro oblast soklu, ale je nutné je ji aplikovat výhradně na jádrovou omítku. Nelze ji dále obkládat, ale barevně ji lze upravit fasádním nátěrem.


Fasádní soklová omítka Fasádna soklová omietka