Fasádní omítka bez zateplení

Jak omítnout fasádu domu bez zateplení

Jednou z možností jak zvýšit tepelný komfort budovy, aniž by bylo nutné ho zateplit, jsou tepelně-izolační omítky. Díky jejich aplikaci se významně zvýší termo-izolační vlastnosti obvodového pláště domu, snižuje prostupování tepla z objektu ven a tím také částečně snižuje náklady na jeho vytápění. Navíc dům získá i zbrusu nový vzhled.

Co je to tepelně-izolační omítka

Tepelně-izolační omítka, někdy také označovaná jako termo omítka, je vlastně inovovanou variantou minerálních omítek. Vznikla přidáním expandovaného perlitu nebo granulovaného polystyrenu jako plniva a případně i dalších přísad zlepšujících tepelně-izolační parametry omítky. Polystyren i perlit jsou velmi lehké. Díky svým vlastnostem dokáže tepelně-izolační omítka nanesená ve vrstvě 3,5 centimetru nahradit centimetrovou polystyrenovou desku.

Obsah plniv ale zapříčiňuje také vysokou nasákavost omítky. Proto není vhodné aplikovat tento typ fasádní omítky na soklovou část budovy. Tepelně-izolační omítky se používají jako jádrové a finální povrch se dokončuje buď pastovitou probarvenou fasádní omítkou, nebo štukem či fasádním nástřikem.

 

Jak se tepelně-izolační omítka nanáší

Tepelně-izolační omítka se může aplikovat na zdivo z různých typů materiálu, jako jsou pálené cihly, betonové panely i tvárnice a také pórobetonové tvarovky. Před aplikací tepelně-izolační omítky je nezbytné dokonale utěsnit všechny spáry ve zdivu. lze nanášet na zdivo z pálené cihly, betonových tvárnic i na beton či pórobeton, všechny spáry ve zdivu však musí být uzavřeny.

Tepelně-izolační omítka se nanáší na vrstvu cementového špricu, nebo jiného podhozu. Rozmíchá se podle návodu výrobce a následně se nanáší dřevěnou latí navlhčenou vodou. Po nanesení se stáhne latí. Minimálně se doporučuje vrstva 4 cm, ale může být i větší. V takovém případě je omítku nutné nanést v několika vrstvách, mezi kterými musí být dodržena technologická přestávka na dostatečné vyzrání omítky.


Fasádní omítka bez zateplení Fasádna omietka bez zateplenia