Fasádní omítka na polystyren

Jak omítnout fasádu zateplenou polystyrenem

Polystyrenové desky jsou jedním z nejoblíbenějších izolačních materiálů, který se často používá na zateplení vnějšího pláště budov. Aby dobře dopadla také svrchní finální omítka, je třeba se držet několika pravidel.

Závěrečné práce na polystyrenové vrstvě

Než začnete nanášet finální omítku, je třeba ochránit ty části objektu, které jsou náchylné k poškození, jako jsou všechny ostré hrany, rohy, okolí dveří, oken případně technických otvorů na fasádě. Na jejich zpevnění se používají profily, rohové lišty a perlinka (mřížková tkanina ze skelných vláken).

Perlinka zpevňuje v případě potřeby také povrchy, ať už se jedná o omítky, stěrky nebo stavební lepidla, které jsou díky ní pružnější, pevnější a nepraskají. Vkládá se přímo do stěrkové vrstvy po celé ploše izolované plochy s tím, že jednotlivé pruhy perlinky se musí překrývat, aby nevznikly žádné mezery.

 

Jakou finální omítku zvolit

Pro aplikaci na polystyren se doporučují tenkovrstvé probarvené fasádní omítky. Můžete si vybrat z nabídky akrylátových, silikonových, silikon-silikátových či speciálních fasádních omítek v různé barevnosti i zrnitosti. Jediným omezením sytost barev. Na kontaktní zateplovací systémy, včetně polystyrenu, není vhodné aplikovat nejtmavší odstíny probarvených pastovitých omítek.

Nejsytější odstíny omítek nejsou schopné dostatečně odrážet světlo z povrchu fasády a celá fasáda se pak v letních měsících přehřívá, což může negativně ovlivnit stabilitu polystyrenové vrstvy i omítky samé. Povrch omítky pak může praskat a zásadně se snižuje také její životnost.

Tři věci, které udělat před nahozením finální omítky

Na stěrkovou vrstvu s perlinkou, která musí bát důkladně vytvrzená, se nejprve nanese vhodná penetrace. Před aplikací omítky je také nutné namontovat všechny klempířské prvky, a pokud je to třeba, tak také tmelem opravit drobné spáry.


Fasádní omítka na polystyren Fasádna omietka na polystyrén