Balkonová dlažba – Na co si dát pozor?

Plánujete zhotovit nový základ pro svůj balkonový prostor, ale nejste si jisti, jaký povrchový materiál zvolit? Balkony v bytových domech jsou nejčastěji developery pouze vybetonovány a zajištěny zábradlím.

Majitel nemovitosti se musí o estetickou úpravu podlahy balkonu postarat sám, aby každodenní užívání tohoto prostoru bylo pohodlné a bezpečné. Jaké jsou nejlepší dlaždice pro balkon v panelovém domě? Co byste měli zvážit? Zjistěte více v níže uvedeném průvodci.

Balkonové dlaždice – jaké by měly být?

Obklady pro balkony jsou velmi podobným materiálem, jaký bychom použili pro pokládku povrchu lepené nebo větrané terasy. Někdy se také stává, že tvary a tloušťka balkonových dlaždic jsou totožné s těmi, které pokládáme například v koupelnách. Přesto existuje několik parametrů, které jsou typickými vlastnostmi balkonových dlažeb:

  • Mrazuvzdornost
  • Nízká otěruvzdornost
  • Odolnost proti uklouznutí

Obklady pro balkony, by měly být odolné vůči vnějším atmosférickým podmínkám, měnícím se teplotám a vlivu vody a sněhu. Vyplatí se také zvolit materiál, který nevybledne v důsledku UV záření.

Mohlo by se zdát, že nejlepší dlažbou pro balkon v panelovém domě je keramický materiál. Stojí však za zvážení možnost nákupu a instalace velkoformátových křemenných sintrů. Jedná se rovněž o keramickou kameninovou dlažbu, ale sintry jsou silnější, ve hmotě barevné a některé vzory mají efekt „žilky“ procházející průřezem desky. Nicméně se jedná i v tomto případě o keramickou kameninu.

Ty jsou ideální pro pokládku na větších balkonech a terasách. Jsou trvanlivé, odolné proti poškrábání a dodávají se v mnoha vzorech a barevných provedeních.

Jednou z možností je použití klinkerové dlažby, kterou lze použít nejen na balkoně.

Obkládání balkonu – jak na to a kdo by to měl dělat?

Nedostatek zkušeností a dovedností by nás měli odradit od toho, abychom si dlažbu na balkoně pokládali sami. Nejčastěji to vede k plýtvání materiálem a také to generuje práci navíc, pokud k příkladu zjistíte, že musíte strhávat nalepené listy velkoformátových dlaždic.

Na balkonech by se měly dlaždice lepit na speciální lepidlo na dlaždice – i to by mělo být mrazuvzdorné a nesmí reagovat s vodou. V opačném případě obklady položené na balkoně časem jednoduše odpadnou nebo se začnou pod tlakem nohou posouvat.

Postup lepení velkoformátových slinutých nebo keramických dlaždic na balkon je následující:

  1. Betonový povrch balkonu je třeba vyrovnat, očistit a zajistit, aby byl zachován sklon a voda mohla volně odtékat.
  2. Poté je třeba na povrch balkonu nanést vrstvu lepidla a materiál, který se má přilepit.
  3. Po zatlačení dlaždic na místo je třeba položit distanční kříže nebo použít vyrovnávací systémy, jako jsou spony a klíny, a poté nalepit další desku velkoformátového spárování nebo jiného materiálu, aby byl balkon v bloku dokončen.
  4. Jakmile lepidlo na terasové dlaždice zcela ztuhne, můžete je odstranit a pokračovat ve spárování. Je důležité, aby vámi vybraná spárovací hmota byla určena pro venkovní použití.

Nakonec nezbývá než povrch balkonu umýt, nalepit velkoformátové dlaždice a je to. Ačkoli se tento úkol zdá teoreticky jednoduchý, v praxi může být mnohem obtížnější. Doporučujeme vám spolupracovat s odborníky na povrchové úpravy interiérů a exteriérů, zejména v souvislosti se spékáním křemene. To zaručí, že instalace obkladů na balkon proběhne hladce, rychle a bez zbytečných komplikací.

Kolik stojí pokládka dlažby na balkoně? Práce a materiál

Když se rozhodnete položit dlažbu na balkon, musíte si uvědomit, že náklady na projekt budou záviset na velikosti vašeho balkonu, konstrukci nebo stávajícím zábradlí a povrchové úpravě. Čím složitější a komplikovanější povrch bude třeba položit, tím dražší to bude.

Vyberte si velkoplošnou venkovní balkonovou dlažbu od společnosti Paradyz – bez ohledu na cenu se opravdu vyplatí investovat do kvality a originálního designu, který změní povrchovou úpravu vašeho balkonu o 180 stupňů. Samotný nákup materiálu na povrchovou úpravu podlahy na balkoně představuje výdaje v průměru od 650Kč za m2 nahoru, přičemž cena pokládky profesionály je na podobné úrovni.

To ve výsledku znamená, že za pokrytí 10 m2 vašeho balkonu velkoformátovými deskami zaplatíte v průměru kolem 11 – 18 tisíc CZK za materiál a instalaci desek profesionály.

 

 

Převzato z Paradyz.pl


Balkonová dlažba – Na co si dát pozor? Balkónová dlažba – Na čo si dať pozor?